Rokovania s Gréckom o ekonomických reformách budú pokračovať

Pridajte názor  Zdroj: TASR

20. 3. 2017 - Grécko sa s európskymi inštitúciami zatiaľ nedohodlo na konkrétnej podobe reforiem, od ktorých závisí poskytnutie ďalších financií z tretieho záchranného balíka.

Grécko sa s európskymi inštitúciami zatiaľ nedohodlo na konkrétnej podobe reforiem, od ktorých závisí poskytnutie ďalších financií z tretieho záchranného balíka. Po zasadnutí Euroskupiny dnes jej predseda Jeroen Dijsselbloem povedal, že rozhovory o reformách budú pokračovať v Bruseli.

"Zhodli sme sa, že rozhovory budú intenzívne pokračovať v najbližších dňoch tu, v Bruseli. Budú zamerané na niekoľko tém a s cieľom dospieť k dohode," vyhlásil Dijsselbloem. Dodal, že ideálne by bolo dosiahnuť dohodu do ďalšieho stretnutia Euroskupiny, ktoré bude 7. apríla.

Dijsselbloem aj eurokomisár pre ekonomické záležitosti, dane a clá Pierre Moscovici na tlačovej konferencii viackrát uviedli, že Grécko dosiahlo pokrok, prejavuje silnú politickú vôľu dosiahnuť dohodu a existuje spoločný záujem na jej rýchlom dosiahnutí. Grécko a veritelia rokujú o podobe reformy zákonníka práce, penzijnej a daňovej reforme.

Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý sa zatiaľ finančne nepodieľal na aktuálnom treťom balíku pomoci pre Grécko v celkovej hodnote až 86 miliárd eur, žiada hlbšie reformy.

Riaditeľ Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM) Klaus Regling, Dijsselbloem aj Moscovici do budúcnosti nevylúčili premenu ESM na európsky monetárny fond.

Líder Euroskupiny čelil otázkam o svojom zotrvaní vo funkcii. "Moja strana prehrala voľby a šance, že sa dostane do vlády, sú malé. Moja ministerská funkcia sa chýli ku koncu," uviedol Dijsselbloem. Euroskupinu ale spravidla vedie minister financií jedného zo štátov eurozóny.

Skonštatoval, že bude hovoriť s každým ministrom financií Euroskupiny o jej ďalšom fungovaní. Mandát predsedu Euroskupiny, ktorý mu vyprší v januári 2018, chce dokončiť. Konečné rozhodnutie necháva na svojich kolegov v Euroskupine.(stály spravodajca TASR Juraj Hajko) ed