Kritik Trumpa, ktorý desiatky rokov porážal Buffetta: Ten, čo sa na trhy nepozerá okom ekonóma, ale okom skeptického filozofa

Pridajte názor  
Kritik Trumpa, ktorý desiatky rokov porážal Buffetta: Ten, čo sa na trhy nepozerá okom ekonóma, ale okom skeptického filozofa
Zdroj: Business Insider;respekt
Foto: SITA/AP


31. 12. 2021 - George Soros sa stal antihrdinom priaznivcov konšpiračných teórií. Obviňujú ho, že to on ťahá nitkami, hoci stojí v pozadí, že to on svojimi peniazmi prostredníctvom mimovládnych organizácií riadi svetovú politiku a vyvoláva chaos, aby z neho sám nakoniec finančnými špekuláciami profitoval.

Miliardár aj investorská legenda a filantrop. Jeho majetok aktuálne dosahuje asi 25 miliárd USD. Kedysi ako tinedžer tesne unikol pred nacistami, teraz podporuje utečencov a všeobecne liberálny prístup k svetu. V roku 1992 sa zahral s Bank of England a jeho výkonnosť v úlohe investičného manažéra bola lepšia ako tá Warrena Buffetta. Pre mnohých ale aj kontroverzná postava financujúca problematické politické aktivity a namočená v korupcii.

Soros študoval v Londýne v päťdesiatych rokov pod vedením jedného z najvýznamnejších politických filozofov 20. storočia Karla Poppera. Tento pôvodom viedenský liberál učil, že ľudia nedokážu s istotou rozpoznať okolitý svet. Skutočnosť a naša predstava o skutočnosti pre neho boli dve rôzne veci. Preto tiež odsudzoval komunizmus a nacizmus, ktoré sa tvárili ako zjavenie pravdy, takže v ich logike bolo prípustné utláčať nesúhlasné názory. Namiesto pevných ideológií hájil Popper otvorenosť a slobodnú výmenu nutne neúplných vedomostí a postojov, ktorej zmyslom je pomalý pohyb vpred.

Popperovo zmýšľanie sa stalo pre Sorosa kompasom. A práve filozofia - technokratmi a inžiniermi zosmiešňovaná disciplína - mu paradoxne pomohla stať sa možno najslávnejším finančníkom v histórii. Nepozeral sa na trhy okom ekonóma, ale okom skeptického filozofa.

"Začal som pracovať v bankách a skúmať základné teórie o fungovaní trhov. A všimol som si, že investori vychádzajú z predpokladu, že všetci ľudia majú perfektné informácie o okolitom svete. To bolo v úplnom protiklade k môjmu pohľadu na svet," hovorí Soros.

Jeho stratégiou sa stalo vyhľadávanie "bublín" na trhu, miest, kde sa realita a predstavy investorov výrazne rozchádzajú. Vsádzal potom na ich prasknutie. Bilancia jeho kariéry ukazuje, že málokto rozumie finančným trhom tak dobre ako Soros. Jeho najznámejší fond Quantum začiatkom sedemdesiatych rokov začínal s 12 miliónmi dolárov od investorov a za necelých 50 rokov vygeneroval 40 miliárd dolárov zisku.

Soros pred ôsmimi rokmi ponúkol detailný pohľad do svojho myslenia. V sérii prednášok na Stredoeurópskej univerzite v Budapešti, ktoré v tlačenej verzii vychádzali na stránkach denníka The Financial Times, ponúkol bilanciu svojich životných skúseností. Je to fascinujúci výlet do myslenia finančníka, ktorý rád vstupuje do úlohy verejného intelektuála. A kto vie, možno objavíte s ich pomocou nejakú tú "bublinu".


- V rokoch 1944-1945 Soros a jeho rodina prežili nacistickú okupáciu len vďaka falošným dokladom.
- Študoval na London School of Economics u Karla Poppera, u toho si privyrábal na stanici ako nosič batožiny a v nočnom klube ako čašník.
- Po dokončení štúdií vraj napísal riaditeľom všetkých investičných bánk v Londýne a žiadal ich o stretnutie, dostal ale len jednu alebo dve odpovede. Sám Soros toto obdobie popisuje ako veľmi ťažké, na pracovných pohovoroch ho žmýkali až nakoniec musel vziať prácu z vďačnosti u jedného veľkoobchodníka so spotrebným tovarom.
- Po nejakom čase ho ako úradníka zamestnala banka Singer & Friedlander. Vraj pomohlo, že jeden z riaditeľov bol Maďar.
- Ešte v 50. rokoch sa Soros stihol presunúť do New Yorku, kde pracoval pre F. M. Mayer. Ďalej vystriedal niekoľko analytických a maklérskych pozícií, aby v roku 1970 založil Soros Fund Management. V jeho firme pracovali napríklad Jim Rogers alebo Stanley Druckenmiller, ďalšie legendy sveta investícií.
- Na špekuláciách proti britskej libre zarobil 16. septembra 1992 miliardu dolárov.
- V rokoch 1969-2009 zhodnocoval investované peniaze ročne v priemere o 26,3 %. Z investovaných 10 tisíc USD by pri tomto zhodnotení po 41 rokoch bolo 143,7 milióna USD. Warren Buffett v rovnakom čase zhodnocoval peniaze o 21,4 % ročne (z 10 tisíc by to bolo 28,4 milióna).
- Za svoj životný počin považuje vlastnú teóriu reflexivity na trhoch. Chce provokovať k novému ekonomickému uvažovaniu, preto tiež vložil 50 miliónov USD do Inštitútu nového ekonomického uvažovania (Institute of New Economic Thinking).
- V posledných rokoch sa Soros stal predovšetkým filantropom, ktorý podporuje utečencov a bojuje za otvorenú spoločnosť.
- V roku 2016 sa vrátil k obchodovaniu, pretože videl ziskové príležitosti prameniace z politickej neistoty. Prekvapenie v amerických prezidentských voľbách ho ale stálo miliardu dolárov. Američania si podľa Sorosa zvolili muža, ktorý by najradšej bol diktátorom.