Rusko predáva takmer 20-% podiel v Rosnefti Kataru a švajčiarskej Glencore

Pridajte názor  Zdroj:

8. 12. 2016 - Švajčiarska spoločnosť Glencore a katarský štátny investičný fond Qatar Investment Authority (QIA) kupujú takmer 20-% podiel v ruskom ropnom koncerne Rosnefť za viac než 10 miliárd eur.

Švajčiarska spoločnosť Glencore a katarský štátny investičný fond Qatar Investment Authority (QIA) kupujú takmer 20-% podiel v ruskom ropnom koncerne Rosnefť za viac než 10 miliárd eur. Podľa pozorovateľov je dohoda vzhľadom na sankcie Západu voči Rusku aj samotnej Rosnefti obrovským úspechom ruského prezidenta Vladimira Putina.

V rámci kontraktu prevezmú obchodník s komoditami Glencore a QIA, ktorý je sám najväčším akcionárom Glencore, v ruskej spoločnosti od štátu 19,5-% podiel, pričom podľa Vladimira Putina by hodnota kontraktu mala dosiahnuť 10,5 miliardy eur. To predstavuje najväčšiu zahraničnú investíciu v Rusku od začatia krízy na Ukrajine.

Spoločnosť Glencore dodala, že dohoda je momentálne "vo fáze finálnych rokovaní", pričom k uzatvoreniu by mohlo dôjsť v polovici decembra. Ako uviedol pre agentúru Bloomberg Steen Jakobsen zo Saxo Bank, získaním kupcov pre Rosnefť a najmä takej spoločnosti, akou je Glencore, si Putin lepšie Vianoce ani želať nemohol. Ruský prezident bol totiž pod tlakom, keďže proces privatizácie sa prakticky zastavil a nájsť kupcov pre ruské podniky bolo takmer nemožné.