Rady odborníka: Výhodné poistenie ku karte nie je to isté čo cestovné poistenie

Diskusia 3  
Rady odborníka: Výhodné poistenie ku karte nie je to isté čo cestovné poistenie
Zdroj: Broker Consulting
Foto: SITA


26. 6. 2014 - Rozdiel medzi cestovným poistením k platobnej karte a dojednaním si poistenia u nezávislého sprostredkovateľa je obrovský. Banka môže ponúknuť len poistenie s poistnými rizikami a výškou poistného krytia jednej poisťovne. Nezávislý sprostredkovateľ má k dispozícii širokú ponuku cestovného poistenia priamo na mieru.

V rámci platobnej karty mám aj celoročné cestovné poistenie. Môžem vycestovať na dovolenku s rodinou, manželkou a dieťaťom, do Turecka na toto cestovné poistenie? Nemusím si uzatvárať ďalšie cestovné poistenie?

"V rámci platobnej karty je možné, že máte poistené len základné riziká a aj to s obmedzeným krytím ako je poistenie liečebných nákladov (cca  40 000 EUR),  poistenie zodpovednosti za škodu (cca10 000 EUR), poistenie batožiny (cca 300 EUR). V závislosti od typu platobnej karty je aj paleta krytia rizík rôzna. Avšak treba mať na pamäti, že cestovné poistenie ku karte sa vzťahuje zvyčajne na držiteľa karty a nie na jeho rodinných príslušníkov a vo väčšine prípadov 1 cesta nesmie presiahnuť 60 dní," informuje Erika Süčová, produktová manažérka, Broker Consulting a.s.

Pri rozhodovaní sa o cestovnom poistení by ste mali brať do úvahy rozhodujúce otázky:
- do akej destinácie cestujem?
- akým aktivitám sa budem v rámci dovolenky venovať? (jachting, horská turistika, ...)
- ako dlho budem v danej krajine?
Následne by ste sa v v banke mali informovať:
- aké riziká sú v rámci poistenia dojednané
- s akou výškou poistného krytia
- či sa poistenie vzťahuje aj na rodinných príslušníkov
- aké sú prípadné obmedzenia pri plnení

Rady odborníka: Výhodné poistenie ku karte nie je to isté čo cestovné poistenie

Zároveň je dobré pozrieť sa na to, či cestujem do konfliktnej krajiny, resp. do krajiny kde MZV SR neodporúča cestovať. V takom prípade zvyčajne poisťovne poistné plnenie neposkytujú, nakoľko je takýto stav vo výlukach z poistenia. Možno si ešte spomeniete na minuloročné demonštrácie v Egypte. Reakcia na tento stav zo strany poisťovní bolo vyhlásenie o neposkytnutí plnenia v prípade návštevy tejto krajiny. "Skutočne netreba podceňovať cestovné poistenie „šité na mieru“ a už vôbec nie do krajín ako je Turecko, kde je pravdepodobnosť napr. žalúdočných problémov pre Európanov vysoká. Pri ošetrení takejto nevoľnosti a hospitalizácii počas 11 dní sa môžu liečebné náklady vyšplhať až do výšky 22 000 EUR," varuje Süčová.

Nemenej príjemné zistenie je, že poisťovňa nepreplatí  z bežného cestovného poistenia k platobnej karte náklady za ošetrenie napr. zlomeniny kľúčnej kosti, ktorá sa prihodí v Chorvátsku pri jachtingu. Ak si pred cestou dojedná klient poistenie, kde uvedie, že sa bude počas dovolenky venovať jachtingu, priplatí si síce o pár EUR viac, avšak v prípade úrazu poisťovňa preplatí liečebné náklady vo výške dojednanej poistnej sumy. "Určite odporúčam venovať pozornosť aj výške krytia pre zodpovednosť za škodu na zdraví a majetku, ktorú neúmyselne niekomu spôsobíme na dovolenke," uzatvára Süčová. 

 Prehľad priemerných nákladov za liečebné náklady
 krajina zdravotné problémy poskytnutá starostlivosť Priemerné náklady
 Turecko  bolesti brucha, vracanie - diagnostikovaná akútna nepriechodnosť čriev  operácia, hospitalizácia 11 dní, 22 000 €
 následne prevoz do SR
 Indonézia  fraktúra stehennej kosti po páde na skútri  operácia , hospitalizácia 11 500 €
 Francúzsko  fraktúra nohy - pád pri lyžovaní  operácia, hospitalizácia, 7 600 €
 následne prevoz do SR
 Francúzsko  srdcový infarkt  prevoz helikoptérou do nemocnice, hospitalizácia, prevoz do vlasti, súčasne hradené ubytovanie a prevoz manželky 20 000 €
 Indonézia  ošetrenie zuba  akútne ošetrenie do výšky stanoveného limitu limit 100 € jeden zub, spolu za všetky zuby 300 €
 Malta  uštipnutie hmyzom - infekcia  hospitalizácia a lieky 1 000 €
 Egypt  zápal slepého čreva  hospitalizácia 2 600 €