Nezamestnanosť porastie, je potrebná zvýšená ostražitosť

Pridajte názor  Zdroj: TASR

20. 8. 2012 - Nezamestnanosť na Slovensku má ešte ku koncu roka vzrásť, avizovali pre TASR analytici. "Na vyhliadky nezamestnanosti v druhom polroku treba pozerať so zvýšenou ostražitosťou," konštatoval analytik Volksbank Vladimír Vaňo.

Bratislava 20. augusta (TASR) - Nezamestnanosť na Slovensku má ešte ku koncu roka vzrásť, avizovali pre TASR analytici. "Na vyhliadky nezamestnanosti v druhom polroku treba pozerať so zvýšenou ostražitosťou," konštatoval analytik Volksbank Vladimír Vaňo.

Vysvetlil, že viac než polovica slovenského vývozu smeruje do krajín eurozóny a predstihový ukazovateľ aktivity v priemysle eurozóny zaznamenal v júli prepad na najhoršiu úroveň od júna 2009. Podobné varovné signály priniesol aj rýchly odhad hrubého domáceho produktu (HDP) či zamestnanosti na tento rok.

"Očakávame, že ekonomika v druhom polroku spomalí, čo by mohlo viesť k rastu nezamestnanosti v ďalších mesiacoch," dodal analytik Slovenskej sporiteľne Martin Baláž s tým, že úroveň evidovanej nezamestnanosti by mohla dosiahnuť 13,5 %. Jeho kolegyňa, analytička Poštovej banky Eva Sadovská, je ešte skeptickejšia. Očakáva prekročenie hranice 13,8 %.