Štát predal na trhu dlhopisy za vyše 63 mil. eur

Pridajte názor  Zdroj: SITA

20. 8. 2012 - Celkový dopyt zo strany investorov bol v pondelňajšej aukcii bondov splatných v roku 2025 dvojnásobne vyšší, ako Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity napokon akceptovala, keď dosiahol 128,7 mil. eur.

Štát sa po vyše mesiaci opäť vrátil na finančné trhy, kde investorom ponúkal dlhopisy splatné v októbri 2025. V pondelňajšej aukcii pritom Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) predala cenné papiere za 63,3 mil. eur, z čoho dlhopisy za 26 mil. eur smerujú do portfólií zahraničných investorov. Akceptovaný dopyt tak mierne prevýšil agentúrou pôvodne odhadovaných 50 mil. eur. Informoval o tom ARDAL.

Celkový dopyt zo strany investorov bol dvojnásobne vyšší, ako agentúra napokon akceptovala, keď dosiahol 128,7 mil. eur, z čoho 40,5 mil. eur predstavoval dopyt zahraničných investorov. Priemerná požadovaná úroková sadzba v aukcii predstavovala 3,8830 % p.a., štát napokon akceptoval ponuky pri priemernej cene 3,8454 % p.a. Minimálna akceptovaná úroková miera dosiahla 3,8300 % p.a. a maximálna 3,8522 % p.a.

Slovensko pre tento rok už zdroje na prefinancovanie dlhu nepotrebuje, keďže sa ich štátu podarilo zabezpečiť v predajoch cenných papierov už v prvom polroku. Pomohli tomu predovšetkým úspešné emisie v Českej republike, Švajčiarsku a Spojených štátoch amerických. Celkovo od začiatku roka boli predané štátne dlhopisy za vyše 6 mld. eur, okrem toho štát investorom ponúkal aj pokladničné poukážky.