Smer je podľa Kaníka pri 2. pilieri dvojtvárny

vyšlo aj v DOM

BRATISLAVA 1. augusta (SITA) – Po voľbe generálneho riaditeľa RTVS, ktorá bola jediným bodom 5. schôdze Národnej rady SR, pokračuje v parlamente 4. schôdza rozpravou k zmenám v dôchodkoch a odvodoch. Zníženie príspevkov do druhého piliera zo súčasných 9 % na 4 % je podľa poslanca Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS) len predkrokom k tomu, aby Smer vyhlásil sporivý pilier za podvod a úplne ho zrušil. Predstavitelia Smeru sú podľa neho dvojtvárni, keď na jednej strane hovoria o starobnom dôchodkovom sporení ako o podvode a na strane druhej sú za druhý pilier. „Ako to ide dohromady? Ak ste za druhý pilier, nemôžete tvrdiť, že je to podvod,“ spýtal sa vládnych poslancov. Ak by podľa Kaníka bol druhý pilier podvodom, tak by išlo o podvod pri deväťpercentnej sadzbe, aj pri jednopercentnej sadzbe.

Opozičný poslanec poukázal na to, že premiér Robert Fico pred voľbami tvrdil, že sa príspevok do druhého piliera znižovať nebude a teraz sa deje opak. Ak vláda podľa Kaníka zníži príspevky do druhého piliera z 9 % na 4 %, tak 5 % z hrubých miezd zostane v Sociálnej poisťovni a použije sa na okamžitú spotrebu, teda na výplatu dôchodkov súčasným penzistom. Ako dodal, v prvom pilieri totiž na rozdiel od druhého piliera neexistuje žiadna „špajza“, v ktorej sa ukladajú peniaze na budúce dôchodky.

Sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri čaká zníženie príspevkov zo súčasných 9 % na 4 % hrubej mzdy, zvýšenie poplatkov pre dôchodkové správcovské spoločnosti a umožnenie výstupu z kapitalizačného piliera v období od 1. októbra do 31. decembra tohto roka. V rovnakom období budú môcť do sporivého piliera vstúpiť ľudia, ktorí zatiaľ nie sú klientmi dôchodkových spoločností. Vláda Roberta Fica chce tiež zrušiť automatický vstup mladých ľudí do druhého piliera s možnosťou výstupu do dvoch rokov od vstupu a namiesto toho zavedie dobrovoľný vstup pre ľudí do 35 rokov.

Minimálny vymeriavací základ pre SZČO na výpočet odvodov na sociálne a zdravotné poistenie sa od začiatku budúceho roka zvýši zo súčasných 44,2 % priemernej mzdy na 50 % priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. V tomto roku je minimálny základ na úrovni 339,89 eura, v budúcom roku má predstavovať 393 eur. Minimálne sociálne a zdravotné odvody pre SZČO tak stúpnu zo súčasných 160,24 eura na 185,3 eura. Súčasné 40-percentné paušálne výdavky sa pre SZČO ohraničia stropom 420 eur mesačne. Kabinet tiež odvodmi viac zaťaží príjem z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.

Krátko po 12:00 predseda parlamentu Pavol Paška vyhlásil obedňajšiu prestávku. Poslanci budú v rokovaní o návrhu na skrátené konanie k zmenám v dôchodkoch a odvodoch pokračovať o 14:00.

Súvisiace články

Aktuálne správy