Tempo rastu cien sa naďalej zmierňuje

Diskusia 1  Zdroj: SITA

13. 6. 2012 - V máji boli spotrebiteľské ceny medziročne vyššie o 3,4 %, čo oproti aprílu znamenalo spomalenie dynamiky o 0,2 percentuálneho bodu

Správa "CENY: Tempo rastu cien sa naďalej zmierňuje" rozšírená o komentár Národnej banky Slovenska a analytika Slovenskej sporiteľne Martina Baláža v druhom a šiestom odseku.

BRATISLAVA 13. júna (SITA) - Tempo rastu spotrebiteľských cien pokračuje v zmierňovaní. V máji totiž medziročná inflácia dosiahla 3,4 %, kým mesiac predtým predstavovala 3,6 %. V priemere za prvých päť mesiacov tak spotrebiteľské ceny na Slovensku stúpli medziročne o 3,7 %. Medzimesačný rast cien sa v máji zmiernil na 0,1 %. V apríli oproti marcu ešte ceny rástli o 0,3 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Podľa Národnej banky Slovenska (NBS) za spomalením inflácie stál predovšetkým vývoj cien potravín a pohonných hmôt. "Mierne spomalila aj dynamika cien obchodovateľných tovarov bez pohonných hmôt, regulovaných cien a trhových služieb. Úroveň medziročnej inflácie v máji 2012 tak naplnila očakávania NBS,“ uvádza centrálna banka vo svojom komentári.

V medziročnom porovnaní najrýchlejšie rástli ceny v doprave o 7,1 %, za zdravie a vzdelávanie zhodne o 5,7 % a bývanie, vodu a energie o 4,4 %. Vyššie boli aj ceny za rozličné tovary a služby o 3,6 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 3,2 %, alkoholické nápoje a tabak o 3,1 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 2,3 %, odevy a obuv o 1,9 %, rekreáciu a kultúru o 1,5 % a nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domu o 0,9 %. Ceny poštových a telekomunikačných služieb klesli o 0,2 %.

Na medzimesačnej báze sa v máji oproti aprílu najvýraznejšie zvýšili ceny za odevy a obuv o 1,2 %. Zdraželi však aj potraviny a nealkoholické nápoje o 0,4 %, alkoholické nápoje a tabak o 0,3 % a zdravie a hotely, kaviarne a reštaurácie zhodne o 0,1 %. Medzimesačne sa znížili ceny za dopravu o 0,5 %. Na úrovni minulého mesiaca zostali ceny v odboroch bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu, poštové a telekomunikačné služby, rekreácia a kultúra, vzdelávanie a rozličné tovary a služby.

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní, v máji spomalila z aprílových 2,4 % na 2,2 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, sa na medziročnej báze rovnako zmiernila z aprílových 2,6 % na májových 2,5 %. Na medzimesačnej báze bola jadrová inflácia v máji na úrovni 0,2 %, pričom čistá inflácia dosiahla 0,1 %.

V júni možno podľa centrálnej banky očakávať stagnáciu medziročnej inflácie na májovej úrovni. "Ceny potravín by mali zaznamenať stabilizáciu medziročného rastu v súlade s vývojom cien agrokomodít. Stagnáciu medziročného rastu by mohli zaznamenať aj regulované ceny a ceny trhových služieb,“ konštatuje sa v komentári NBS. Podobný vývoj inflácie očakáva aj analytik Slovenskej sporiteľne Martin Baláž. Môže to však zmeniť prípadné zhoršenie situácie v eurozóne. "V ďalších mesiacoch naďalej očakávame medziročnú infláciu v okolí 3,5 %, avšak prípadné zhoršenie ekonomickej situácie v eurozóne spojené s poklesom cien komodít by tlačilo na pokles inflácie,“ uviedol.

Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vrátilo vlani k rýchlejšiemu rastu cien. Priemerný rast cien podľa národnej metodiky totiž v roku 2011 dosiahol 3,9 %, čo bolo v súlade s očakávaniami rezortu financií. Najvýraznejšie pritom vlani rástli ceny dopravy, energií, potravín a vzdelávania. V tomto roku ministerstvo financií počíta so spomalením rastu cien na 2,8 %.