Premiérova reakcia bola teatrálna a účelová, a to na úkor Slovenska

Diskusia 4  Zdroj: TASR

8. 6. 2012 - Podľa predsedu KDH Jána Figeľa bola dnešná reakcia premiéra Roberta Fica na návrhy opozície teatrálna a účelová.

Bratislava 8. júna (TASR) - Podľa predsedu KDH Jána Figeľa bola dnešná reakcia premiéra Roberta Fica na návrhy opozície teatrálna a účelová. Ako dodal, išlo aj o určitú formu strašenia. "Je mi to ľúto, pretože v tej zmesi bolo množstvo nepravdy, polopravdy, neprofesionality, a teda aj účelovosti, a to všetko na úkor Slovenska," povedal na dnešnej tlačovej konferencii Figeľ.

Podľa Roberta Fica nepriniesli kroky v oblasti ozdravenia verejných financií, ktoré presadzuje KDH, nič nové. Kresťanskí demokrati zase kritizujú plánované zvýšenie odvodov pre živnostníkov a sadzby dane z príjmu pre právnické osoby. Podľa Figeľa zastavia hospodársky rast. "To, čo hovorí KDH, hovoria aj zamestnávatelia, živnostenské organizácie, obchodné komory a nezávislé inštitúcie," uviedol Figeľ.

Ako upozornil, Fico vo svojom dnešnom vyjadrení nezinterpretoval viacero návrhov, ktoré KDH ponúklo v rámci verejného obstarávania, sociálnych dávok či hospodárenia samospráv a rozpočtových organizácií. "Ak verejné obstarávanie má ostať tak, ako je, tak sa pýtam, komu to má slúžiť? Je toto len vláda jednej strany alebo je to len holding záujmových finančných skupín?" spýtal sa Figeľ.

Zníženie daňových únikov na dani z pridanej hodnoty (DPH) o 1 miliardu eur ročne je podľa ekonomického experta KDH Miloša Moravčíka reálne, pričom to pre médiá potvrdil aj minister financií Peter Kažimír. Ako však dnes upozornil Moravčík, KDH malo vypracovaný materiál s takýmto konštatovaním už v máji 2011. "Premiér Robert Fico povedal, že oni boli prví, ktorí sa odvážili prijať takýto materiál," upozornil Moravčík.

Tiež dodal, že Ficove vyjadrenie o zámere KDH znižovať dávky strednej vrstve nie je pravdivé. Odhad pozitívneho dopadu súvisiaceho kroku na verejné financie bol preto znížený na 200 miliónov eur. "Práve preto, aby sme sa nedotkli strednej príjmovej triedy," uzavrel Moravčík.