Kabinet prijal zásadné opatrenia na boj proti daňovým podvodom

Vláda navrhuje zavedenie novej skutkovej podstaty trestného činu daňového podvodu

vyšlo aj v DOM

Správa „VLÁDA: Prijala zásadné opatrenia na boj proti daňovým podvodom“ rozšírená od 6. odseku o návrh zmien zákona o DPH s vyjadreniami ministra financií Petra Kažimíra

BRATISLAVA 31. mája (SITA) – Vláda na štvrtkovom rokovaní prijala zásadné opatrenia na boj proti daňovým podvodom. Návrh zmien vychádza z akčného plánu boja proti daňovým podvodom, ktoré môžu podľa kabinetu pozitívne ovplyvniť príjmy štátneho rozpočtu.

Opatrenia sa vzťahujú na tri zákony – zákon o dani z pridanej hodnoty (DPH), Obchodný zákonník a Trestný zákon. Ministerstvo spravodlivosti SR sa podieľalo najmä na novelizačných bodoch obchodného a trestného kódexu. „Aj pomocou týchto opatrení významne prispievame k tomu, aby zo štátneho rozpočtu prestali každoročne unikať stámilióny eur do rúk podvodníkov,“ povedal minister spravodlivosti Tomáš Borec.

Dôležitým príspevkom na boj proti podvodom v oblasti DPH je podľa ministra návrh na zavedenie novej skutkovej podstaty trestného činu daňového podvodu. Osobitný paragraf je okrem toho namierený voči tým, ktorí by úmyselne marili výkon správy daní napríklad predkladaním nepravdivých údajov či neplnením zákonných povinností pri daňovej kontrole. „Je neúnosné, aby sa poctiví podnikatelia v čase tvrdej konsolidácie verejných financií museli ešte skladať na nelegálne príjmy daňových podvodníkov,“ zdôvodnil potrebu zmeny minister spravodlivosti.

V oblasti obchodného práva chcú zaviesť pravidlo, podľa ktorého môže spoločnosť s ručením obmedzeným založiť iba osoba bez daňových nedoplatkov. Rovnaké pravidlo sa týka aj prevodu väčšinového obchodného podielu s cieľom obmedziť možnosti prevádzania spoločností na tzv. biele kone.

Minister spravodlivosti zdôraznil, že v tomto smere ide len o dočasnú úpravu s cieľom reagovať na mimoriadnu situáciu vo finančnej správe. „Popritom, samozrejme, pracujeme na systémových opatreniach v oblasti boja proti nekalým praktikám v podnikaní, ktoré by mali byť implementované v horizonte dvoch rokov,“ poznamenal Borec.

Cieľom ministerstva spravodlivosti bude pripraviť takú zákonnú úpravu, ktorá bude postihovať podvodníkov, no nebude predstavovať nadmernú administratívnu záťaž pre poctivých podnikateľov. „V tomto smere sme pripravení spolupracovať s poslancami aj na precizovaní dnes schválenej právnej úpravy,“ uzavrel minister.

Novelou zákona o DPH sa okrem iného zavádza napríklad sprísnenie podmienok pre registráciu za platiteľa dane pre rizikové subjekty a rozšírenie právomoci daňového úradu zrušiť registráciu za platiteľa dane v odôvodnených prípadoch. „Človek, ktorý bude mať nedoplatky alebo pôsobil v spoločnosti, ktorá ich mala, sa nebude môcť registrovať,“ povedal minister financií Peter Kažimír a dodal, že „budeme môcť odobrať registráciu platiteľa DPH takým platiteľom, ktorí nekomunikujú so správcom dane“.

Rovnako sa upravuje inštitút ručenia za zaplatenie dane na výstupe s cieľom eliminovať zdaniteľné obchody, ktorých jediným cieľom je podľa rezortu financií zneužitie práva a dosiahnutie vyplatenia neoprávneného nadmerného odpočtu.

Ďalej novela zákona o DPH obsahuje aj zavedenie povinnosti viesť a elektronicky doručovať daňovému úradu evidenciu o nákupe ojazdených motorových vozidiel z iných členských štátov EÚ. „Dnes sa v tejto oblasti dejú veľké podvody na dani z pridanej hodnoty,“ povedal Kažimír.

Jednou z noviniek je aj zníženie limitu, do ktorého sa doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou (ERP) pri platbe v hotovosti považuje za plnohodnotnú faktúru na účely uplatnenia odpočítania dane. Podľa predkladateľov sa tým zníži riziko zneužívania týchto dokladov na neoprávnené uplatnenie odpočítania dane a zníženie základu dane z príjmov. „Navrhuje sa v záujme zabránenia takýchto zneužívaní dokladov pri uplatnení odpočtu dane akceptovať doklad z ERP ako náhradu za riadnu faktúru len ak celková cena tovaru alebo služby, vrátane DPH, je najviac 1 600 eur pri platbe platobnými kartami, prípadne inými platobnými prostriedkami, a v prípade platby v hotovosti do pokladne najviac 200 eur,“ uvádza sa v návrhu novely.

Pripravená novela zákona o DPH by mala nadobudnúť účinnosť 1. októbra 2012 s výnimkou ustanovení, ktorými sa preberá do zákona o dani z pridanej hodnoty európska smernica. Z dôvodu konsolidácie verejných financií sa návrhom zákona odkladá aj účinnosť opatrenia týkajúceho sa samozdanenia dovozu tovaru z tretích štátov platiteľom dane z 1. januára 2013 na 1. január 2014. Ministerstvo financií odhaduje, že Slovensko by pri lepšom výbere DPH mohlo získať do rozpočtu dodatočnú až jednu miliardu eur.

Súvisiace články

Aktuálne správy