Nafte sa nepodarilo predať celú uskladňovaciu kapacitu

Pridajte názor  Zdroj: SITA

21. 5. 2012 - Spoločnosť Nafta, ktorá je kľúčovým skladovateľom zemného plynu na Slovensku, ponúkala na predaj skladovaciu kapacitu v objeme 255 mil. metrov kubických, podarilo sa jej predať 239 mil. metrov kubických.

Spoločnosti Nafta, a.s., ktorá je kľúčovým skladovateľom zemného plynu na Slovensku, sa nepodarilo predať celú uskladňovaciu kapacitu. Od začiatku tohto roka predala spoločnosť viacerým záujemcom uskladňovaciu kapacitu v objeme 239 mil. metrov kubických. Podnik pritom ponúkal skladovaciu kapacitu v objeme 255 mil. metrov kubických. “Uzavreli sme obdobie predaja uskladňovacej kapacity pre plynárenský rok 2012/2013,“ konštatovala spoločnosť.

Spoločnosť po prvýkrát ponúkla na predaj 100 mil. metrov kubických uskladňovacej kapacity vo forme opcie. Dvaja úspešní záujemcovia tak získali na základe tendra právo rezervovať si kapacitu za vopred určenú cenu. "Naši klienti evidentne vidia veľkú šancu, že tento produkt im prinesie pridanú hodnotu," povedal predseda predstavenstva spoločnosti Nafta Michael Fipper. Firma plánuje zaradiť produkt opcie do svojho štandardného portfólia.

Spoločnosť Nafta sa okrem skladovania plynu zaoberá aj prieskumom a ťažbou uhľovodíkov na Slovensku, konkrétne na území Viedenskej panvy a na Východoslovenskej nížine. Celková kapacita zásobníkov spoločnosti je aktuálne 2,2 mld. metrov kubických zemného plynu, čo predstavuje takmer 45 % celoročnej spotreby plynu na Slovensku. V roku 2011 spoločnosť ukončila druhú etapu projektu rozvoja skladovacej kapacity Gajary-báden. Po jeho úplnom dokončení v roku 2014 bude kapacita zásobníkov navýšená na 2,5 mld. metrov kubických.

Majoritným, 56,15-percentným akcionárom firmy Nafta je Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP). V máji 2004 predala spoločnosť RWE Gas International B.V. svoj 40,4-percentný podiel v Nafte nemeckej spoločnosti E.ON Ruhrgas International. Ostatní akcionári držia zvyšný, 3,4-percentný podiel. Ku koncu vlaňajška v spoločnosti pracovalo 751 zamestnancov.