Starobné dôchodky stoja SP ročne približne štyri miliardy eur

Diskusia 2  
Starobné dôchodky stoja SP ročne približne štyri miliardy eur
Zdroj: TASR

20. 5. 2012 - Na starobné dôchodky išlo v minulom roku zo Sociálnej poisťovne (SP) 3,93 miliardy eur. Tieto dôchodky stoja poisťovňu najviac, pritom suma sa každoročne zvyšuje približne o 200 miliónov eur.

Bratislava 20. mája (TASR) - Na starobné dôchodky išlo v minulom roku zo Sociálnej poisťovne (SP) 3,93 miliardy eur. Tieto dôchodky stoja poisťovňu najviac, pritom suma sa každoročne zvyšuje približne o 200 miliónov eur. Rastie totiž priemerná výška tejto dávky a podľa štatistík poisťovne stúpa aj počet dôchodcov.

Po nej nasleduje invalidný dôchodok sumou 689,22 milióna eur a tretí je vdovský a vdovecký dôchodok v objeme 559,06 milióna eur. Následne vypláca SP 172,52 milióna na predčasné starobné dávky a najmenej ju stoja sirotské dávky, a to 43,06 milióna eur.

Poisťovňa vypláca spomínané dávky primárne z dôchodkového fondu. Musí ich však dotovať aj z ostatných - prebytkových - fondov, keďže práve z fondu na to určeného by mohla vyplácať dôchodky iba niekoľko mesiacov. Presúvať peniaze medzi fondmi jej dočasne umožňuje legislatíva.