Nemecko predalo 10-ročné dlhopisy s nižším výnosom ako v apríli

Pridajte názor  Zdroj: TASR

16. 5. 2012 - Nemecko dnes predalo 10-ročné dlhopisy za 4,107 miliardy eur s rekordne nízkym výnosom. Dôvodom je prehlbujúca sa kríza v eurozóne, pre ktorú investori hľadajú takzvaný bezpečný prístav pre svoje peniaze.

Berlín 16. mája (TASR) - Nemecko dnes predalo 10-ročné dlhopisy za 4,107 miliardy eur s rekordne nízkym výnosom. Dôvodom je prehlbujúca sa kríza v eurozóne, pre ktorú investori hľadajú takzvaný bezpečný prístav pre svoje peniaze.

Podľa údajov Bundesbank priemerný výnos z nemeckých obligácií s 1,75-% kupónom splatných v júli 2022 dnes klesol na 1,47 % z 1,77 % pri aukcii rovnakých dlhopisov, ktorá sa uskutočnila 11. apríla. Záujem investorov pritom vzrástol na 1,5-násobok ponuky, zatiaľ čo v apríli bol 1,1-násobne väčší ako ponuka.

Problémy zadlženého Grécka, ktoré čakajú nové predčasné voľby, pretože strany, ktoré sa do parlamentu prebojovali 6. mája nie sú schopné zostaviť vládu, a tiež špekulácie o možnom odchode tejto krajiny z eurozóny, totiž znepokojili trhy. Investori teraz hľadajú bezpečné prístavy - akým je napríklad najväčšia európska ekonomika - Nemecko, ktorému sa v 1. kvartáli podarilo vyhnúť recesii.