Firmy sú bližšie k schvaľovaniu cien energií na VZ

Poslanci Národnej rady SR posunuli do druhého čítania novelu Obchodného zákonníka.

Energetické spoločnosti sú bližšie k schvaľovaniu cien energií na valných zhromaždeniach (VZ). Poslanci Národnej rady SR totiž posunuli do druhého čítania novelu Obchodného zákonníka. Podľa novely cenové návrhy obchodných spoločností pred podaním na regulačný úrad bude musieť schváliť valné zhromaždenie firiem a nielen ich predstavenstvá, ako je to v súčasnosti.

Podľa opozičného poslanca Juraja Miškova (SaS) je celá novela v rozpore s právom EÚ aj slovenskou ústavou. Miškov zdôraznil, že regulácia je kompetenciou Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Kľúčový cieľ novely je preto podľa Miškova predovšetkým marketingový. „Predseda vlády Robert Fico potrebuje okamžite po schválení zvolať tlačovku, tváriť sa ako všemocný boh regulácie, ktorý ovládol ceny energie na Slovensku,“ povedal Miškov na úvod ôsmeho rokovacieho dňa druhej schôdze parlamentu. Zákon by mal byť účinný od júla tohto roka.

Poslanci sa tiež stotožnili s návrhom poslanca Ľubomíra Vážneho, ktorý predložil novelu zákona o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a plynu. Podľa nej malí výrobcovia elektrickej energie, ktorí ju vyrábajú prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energií, by mali byť oslobodení od spotrebnej dane z elektriny. Návrh zákona má za cieľ zjednodušiť administratívnu náročnosť pre výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov, ktorí vyrábajú a dodávajú elektrinu vyrobenú z obnoviteľného zdroja výrobným zariadením s celkovým inštalovaným výkonom do 10 kilowattov. Po novom by sa na malých výrobcov elektriny nemali vzťahovať ustanovenia zákona o spotrebnej dani týkajúce sa registrácie ako platiteľa dane, podávania daňových priznaní alebo vedenia evidencie.

Oslobodení od spotrebnej dane by mali byť od júla tohto roka najmä výrobcovia, ktorí vyrobenú elektrinu prednostne dodávajú do vlastnej elektrickej inštalácie za účelom vlastnej spotreby. Podľa v súčasnosti platného zákona o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a plynu je výrobca elektriny z obnoviteľných zdrojov energie platiteľom dane z elektriny bez ohľadu na to, či ide o dodávku do distribučnej siete alebo o pokrytie vlastnej spotreby s miernym prebytkom, ktorý je dodávaný do distribučnej siete. Štát tak v súčasnosti nerozlišuje medzi malým výrobcom elektriny a veľkým výrobcom elektriny. „Z inštalovaných výkonov, napríklad fotovoltaických zariadení umiestňovaných na rodinných domoch, ktoré sú obvykle do 10 kilowattov, nie je možné dosiahnuť taký objem vyrobenej energie, aby vznikla daňová povinnosť pre výrobcu elektriny,“ myslí si poslanec Vážny.

Súvisiace články

Aktuálne správy