Ak Grécko odíde z eurozóny, Európa stratí dôveryhodnosť

Diskusia 1  Zdroj: TASR

15. 5. 2012 - Prezident Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD) Thomas Mirow varoval pred následkami vystúpenia Grécka z eurozóny.

Londýn 15. mája (TASR) - Prezident Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD) Thomas Mirow varoval pred následkami vystúpenia Grécka z eurozóny. Pre samotné Atény by podľa neho návrat k drachme znamenal "nesmierne ťažkú a dramatickú situáciu".

Aj riziká pre zvyšok eurozóny sú podľa neho obrovské. Európe totiž hrozí, že stratí dôveryhodnosť. "Je ohrozený základný model európskej argumentácie."

"Európska únia roky tvrdila, že grécky problém je riešiteľný, vyriešime ho," uviedol Mirow. "Stratu dôveryhodnosti, ku ktorej príde, by nemal nikto podceňovať," uviedol šéf EBRD. Zároveň vylúčil, že by Grécko po prípadnom vystúpení z eurozóny mohlo dostať investičné prostriedky od EBRD.

Mirow dodal, že ďalšie problémové krajiny Španielsko a Taliansko sa nebude dať zachraňovať podobne ako v Grécko a Írsko. "Považujem ich za príliš veľké, aby mohli byť predmetom záchrannej akcie zvonka."