D. MUŇKO: Štát platí neudržateľnú cenu za fikciu vyšších dôchodkov

Diskusia 1  Zdroj: TASR

10. 5. 2012 - Vidina vyšších dôchodkov pre seniorov sporiacich si v druhom pilieri nie je reálna. "Štát platí neudržateľnú cenu za túto fikciu.

Bratislava 10. mája (TASR) - Vidina vyšších dôchodkov pre seniorov sporiacich si v druhom pilieri nie je reálna. "Štát platí neudržateľnú cenu za túto fikciu. Poplatky platí pôžičkami, ktorých úroky sú vyššie, ako výnosy v pilieri," upozornil dnes v pléne vládny politik Dušan Muňko v rozprave k Programovému vyhláseniu vlády SR.

Dodal však, že druhý pilier je podľa neho potrebný, pretože zohľadňuje zásluhovosť. "Majú tam byť ľudia, ktorí tam patria," konštatoval s tým, že približne 60 % sporiteľov v tomto kapitálovom type sporenia nemá plat vyšší ako 500 eur mesačne, a tak nemôže z neho získať dostatočnú odmenu na dôchodku.

"Fascinuje ma bohorovnosť, akou sa správate k ľuďom. Chcete rozhodovať, kto patrí do druhého piliera a kto nie," odkázal mu na jeho vystúpenie opozičný poslanec Ivan Štefanec (SDKÚ-DS). Podotkol, že takmer 1,5 milióna sporiteľov nie je presvedčených o fikcii druhého piliera a vyzval ho, aby nechal rozhodovanie na ľuďoch.