Kurz eura klesol pod 1,30 USD/EUR

Diskusia 1  Zdroj: TASR

9. 5. 2012 - Spoločná európska mena je aj dnes pod tlakom a zrejme ju čaká 8. pokles za sebou. Hlavným faktorom je pokračujúca nervozita ohľadom vytvorenia novej vlády v Grécku.

Frankfurt nad Mohanom 9. mája (TASR) - Spoločná európska mena je aj dnes pod tlakom a zrejme ju čaká 8. pokles za sebou. Hlavným faktorom je pokračujúca nervozita ohľadom vytvorenia novej vlády v Grécku.

Kurz eura dnes skoro ráno na ázijskom trhu klesol až na 1,2965 USD/EUR. Spoločná mena neskôr zmazala časť strát a tesne po ôsmej SELČ sa predávala po 1,2982 USD. Európska centrálna banka (ECB) v utorok (8. 5.) stanovila referenčný kurz na 1,3025 (v pondelok: 1,3033) USD/EUR.

Príčinou neochoty investorov investovať do eura je neprehľadná politická situácia v Grécku. Vyhliadky na vytvorenie akcieschopnej vlády sa zmenšujú a stále pravdepodobnejším riešením sú ďalšie voľby. Na finančných trhoch sa špekuluje aj o vystúpení Grécka z eurozóny.

Okrem toho prišli aj negatívne správy z Japonska, kde sa index predstihových indikátorov vyvíja horšie, než sa očakávalo. Prekvapivý nárast nemeckého vývozu v marci podporil euro len mierne.