Odchod Grécka z eurozóny by bol katastrofou

Diskusia 7  Zdroj: TASR

7. 5. 2012 - Odchod Grécka z eurozóny by bol katastrofou, a nielen pre túto zadlženú krajinu. Upozornil dnes šéf dočasného Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) Klaus Regling v reakcii na výsledky gréckych parlamentných volieb.

Berlín 7. mája (TASR) - Odchod Grécka z eurozóny by bol katastrofou, a nielen pre túto zadlženú krajinu. Upozornil dnes šéf dočasného Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) Klaus Regling v reakcii na výsledky gréckych parlamentných volieb.

Obe strany doterajšej koaličnej vlády v Grécku, ktoré zavádzali reformy a úsporné opatrenia, utrpeli vo víkendových voľbách porážku. Verejnosť tak dala jasne najavo, že už má škrtov a šetrenia dosť. Znepokojujúce tiež je, že do gréckeho parlamentu sa dostali aj zástupcovia krajnej ľavice i neonacisti.

Regling preto víťazom volieb v Aténach odkázal, že ak sa rozhodnú pre vystúpenie Grécka z eurozóny, bude to mať obrovský a negatívny vplyv aj na ďalšie štáty, ktoré čerpajú záchranný úver, na banky v eurozóne, a najmä na samotné Grécko, vrátane jeho verejného sektora.

"Pre Grécko to bude katastrofa," vyhlásil Regling, ktorý pri tejto príležitosti zároveň zamietol návrhy niektorých európskych politikov, aby sa trvalý Európsky stabilizačný mechanizmus priamo zapojil do rekapitalizácie bánk.

Aj nemecká kancelárka Angela Merkelová upozornila víťazov volieb v Aténach, že nová grécka vláda musí pokračovať v zavádzaní reforiem a v úsporných opatreniach, na ktorých sa predchádzajúci kabinet dohodol s medzinárodnými veriteľmi. V opačnom prípade riskuje, že nedostane ďalšiu splátku zo záchranného úveru.

Grécko sa pritom zmieta v hlbokej recesii a bez pomoci zo zahraničia nie je schopné udržať sa nad vodou.

Informovali o tom agentúry Reuters a AP.