Záručná a rozvojová banka za kvartál so ziskom 1,02 mil. eur

Pridajte názor  Zdroj: SITA

7. 5. 2012 - Štvrťročný zisk Slovenskej záručnej a rozvojovej banky klesol medziročne o 57,3 %.

Slovenská záručná a rozvojová banka dosiahla v prvom kvartáli zisk 1,02 mil. eur. Medziročne je to však zníženie o 57,3 %. Prevádzkové výnosy síce vzrástli o 175,2 % na 11,5 mil. eur, no banka zaznamenala mierny nárast prevádzkových nákladov a zaúčtovala vyššiu tvorbu opravných položiek, a to za 8,42 mil. eur. Najväčšia časť sa týkala úverov klientom. Ako banka informovala v účtovnej závierke, v tomto roku dotvorila opravné položky vzhľadom na zmenu metodiky v postupoch účtovania pohľadávok z úverových úrokov.

V minulom roku dosiahla banka zisk 1,85 mil. eur. V roku 2010 bola pritom v strate 9,84 mil. eur. Pod tú sa však podpísala úprava systému tvorby opravných položiek a rezerv pre spätné posúdenie rizikovosti poskytnutých úverov a záruk. Pred ich tvorbou evidovala vtedy prevádzkový zisk 6,24 mil. eur pri medziročnom náraste o 1,2 %. Minuloročné prevádzkové výnosy vzrástli o 8,4 % na 19,33 mil. eur. Prevádzkové náklady sa takmer nezmenili, klesli o tri percentá na 11,24 mil. eur.

Slovenskú záručnú a rozvojovú banku založilo Ministerstvo financií SR ako štátny peňažný ústav v roku 1991 a koncom októbra 2002 sa banka zmenila na akciovú spoločnosť. Jediným akcionárom je štát. Banka je zameraná najmä na rozvoj malého a stredného podnikania na Slovensku. Okrem toho podporuje aj mestá a obce alebo vlastníkov bytových domov.