PetroVietnam má pri Kube 3 až 5 miliárd barelov suroviny

Pridajte názor  Zdroj: TASR

5. 5. 2012 - Spoločnosť PetroVietnam získala v kubánskej príbrežnej oblasti v roku 2008 právo na ťažbu ropy. V jej podmorských ložiskách by sa jej malo podľa najnovších seizmických prieskumov nachádzať tri až päť miliárd barelov (barel = 159 litrov).

Houston 5. mája (TASR) - Spoločnosť PetroVietnam získala v kubánskej príbrežnej oblasti v roku 2008 právo na ťažbu ropy. V jej podmorských ložiskách by sa jej malo podľa najnovších seizmických prieskumov nachádzať tri až päť miliárd barelov (barel = 159 litrov). Uviedol to v piatok (4. 5.) viceprezident PetroVietnamu pre ťažbu v zahraničí Ngujen Quoc Thap na podujatí v Houstone o americko-vietnamskom obchode s energetickými surovinami.

Spoločnosť by mala na budúci rok rozhodnúť o programe ťažby suroviny. Prvý prieskumný vrt, asi 100 km od pobrežia Floridy, dokončuje španielsky Repsol YFP. Thap dodal, že Španieli by ho mali skončiť ešte tento mesiac. Susedmi Vietnamcov sú malajzijský Petronas a venezuelský PDVSA.

PetroVietnam sa však nebude ponáhľať s ťažbou ropy v kubánskom príbrežnom pásme, lebo podľa Thapa musí ešte veľa rovnakej práce vykonať pod vietnamským morským dnom. Ropa sa nachádza pri Kube pod dnom okolo štyri až päť kilometrov a nad ním je more vysoké viac ako 2000 metrov. Thap poukázal na to, že americké embargo uvalené pred vyše 50 rokmi na obchod s Kubou jeho spoločnosti robí problémy pri získaní technológie vhodnej na ťažbu ropy z veľkých hĺbok. PetroVietnam ju bude chcieť získať v Brazílii, Nórsku alebo inde vo svete.