V Česku sa množia krádeže identít kvôli otváraniu falošných účtov

Pridajte názor  Zdroj: TASR

4. 5. 2012 - V Česku sa množia krádeže identít, na ktoré si podvodníci otvárajú falošné účty. Tie často slúžia na pranie špinavých peňazí.

Praha 4. mája (TASR) - V Česku sa množia krádeže identít, na ktoré si podvodníci otvárajú falošné účty. Tie často slúžia na pranie špinavých peňazí. Najviac takýchto účtov vzniká v internetových bankách, ktoré umožňujú založenie účtu bez návštevy banky.

Chcete výhodný úver? Tak nám pošlite kópiu občianskeho preukazu a jednu korunu na účet. Takýto jednoduchý trik umožňuje podvodníkom otvoriť si účet na cudzie meno bez toho, aby mal dotyčný akékoľvek podozrenie.

Pred množiacimi sa krádežami identít varoval Finančný analytický útvar (FAÚ) českého Ministerstva financií. Falošné účty vznikajú hlavne v internetových bankách, ktoré založenie účtu bez priameho overenia osobných údajov umožňujú, čo podvodníci zneužívajú.

Pre riziko z možného prania špinavých peňazí už ministerstvo podľa informácií denníka Hospodářské noviny začalo správne konanie s internetovou bankou mBank, ktorá týchto falošných účtov evidovala najviac. Hrozí jej pokuta vo výške niekoľkých miliónov korún.

"Ku krádeži identity páchatelia týchto podvodov zneužívajú kópie osobných dokladov a kópie výpisov z účtov, ktoré od tretích osôb získali väčšinou pod falošnou zámienkou poskytnutia nebankovej pôžičky ponúkanej na internete," uviedol hovorca Ministerstva financií ČR Ondřej Jakob a zároveň vyzýva na maximálnu opatrnosť pri akomkoľvek poskytovaní osobných údajov a kópií preukazov či výpisov z účtu.

"Vzniknutú situáciu považujeme za veľmi znepokojujúcu, intenzívne ju sledujeme, analyzujeme a snažíme sa o odhalenie čo najväčšieho počtu takýchto podvodov," uviedol riaditeľ FAÚ Milan Cícer. "V rámci kontrolnej činnosti tiež posudzujeme, či jednotlivé banky pri zakladaní účtov cez internet neporušili niektoré zo zákonných povinností," spresnil Cícer. Ministerstvo už chystá návrh zákona, ktorý by týmto podvodom zabránil.

Podvodníci podľa údajov českého ministerstva ukradli identitu pre založenie účtov desiatkam až stovkám klientov internetových bánk. Medzi ne patrí napríklad mBank, AirBank, Equa bank alebo ZUNO Bank. Okrem mBank však žiadna ďalšia banka problém s falošnými účtami nepotvrdila.