Dlhová kríza môže spôsobiť rozpad EÚ a eurozóny

Diskusia 1  Zdroj: TASR

28. 4. 2012 - Terajšia dlhová kríza predstavuje veľké nebezpečenstvo pre jednotu Európy, myslí si predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz.

Madrid 28. apríla (TASR) - Terajšia dlhová kríza predstavuje veľké nebezpečenstvo pre jednotu Európy, myslí si predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz. "Priznávam, že sa obávam roztržky medzi severnou a južnou Európou," povedal Schulz v rozhovore pre španielsky denník El País. To môže viesť k nebezpečnej situácii, ktorá môže skončiť rozpadom Európskej únie (EÚ) a eurozóny.

Schulz sa v piatok (27.4.) v rámci svojej návštevy Španielska stretol aj s premiérom Marianom Rajoyom. Schulz vyjadril pobúrenie nad klišé, že v severnej Európe všetko funguje a v južnej Európe je všetko zlé a nič nefunguje. V tejto súvislosti pripomenul Írsko, ktoré nie je na juhu Európy a nachádza sa v hlbokej kríze, a Holandsko, ktoré bojuje s rozpočtovým deficitom vo výške 8 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Podľa predsedu EP je riešením terajšej európskej finančnej a hospodárskej krízy kombinácia úspornej politiky a politiky na podporu rastu a tvorby pracovných miest.