Počas uplynulého týždňa prevládal na akciových trhoch pesimizmus

Pridajte názor  Zdroj: TASR

2. 4. 2012 - Akciové trhy začali uplynulý týždeň korekciou nepriaznivého vývoja z predchádzajúceho týždňa, a to najmä vplyvom vyhlásení Bena Bernankeho, podľa ktorých bude Federálny rezervný systém (Fed) aj naďalej uplatňovať stimulačné opatrenia na podporu domáceho trhu práce.

Bratislava 2. apríla (TASR) - Akciové trhy začali uplynulý týždeň korekciou nepriaznivého vývoja z predchádzajúceho týždňa, a to najmä vplyvom vyhlásení Bena Bernankeho, podľa ktorých bude Federálny rezervný systém (Fed) aj naďalej uplatňovať stimulačné opatrenia na podporu domáceho trhu práce. Postupne sa však pod váhou ďalšej vlny horších makroekonomických údajov trhy opäť dostali do negatívnych čísel.

Sentiment voči americkej ekonomike najprv naštrbil výsledok indexu spotrebiteľskej dôvery, ktorý v marci poklesol z revidovaných 71,6 bodu vo februári na 70,2 bodu. Pokračoval objem žiadostí o hypotéku, ktorý v týždni do 23. marca klesol o 2,7 % potom, ako predchádzajúci týždeň poklesol o 7,4 %. Objem objednávok na tovary dlhodobej spotreby za február nenaplnil očakávania, keď vzrástol iba o 2,2 %.

Klincom pesimizmu boli ďalšie nepriaznivé správy z trhu práce. Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti nepotešili, keď zo štvorročného minima vzrástli na 359.000. Už aj tak pesimistické očakávania pritom predpovedali nárast len na 350.000 žiadostí. Kartami zamiešala aj správa ratingovej agentúry S&P, podľa ktorej na Grékov pravdepodobne čaká ďalšia vlna reštrukturalizácie. To výrazne zneistilo európskych investorov, ktorí očakávajú, že nová vlna sa dotkne najmä krajín eurozóny a MMF, ktoré sa na grécke pôžičky poskladali. Témou týždňa však neboli len makroekonomické správy z najväčšej ekonomiky sveta, ale aj summit ministrov financií eurozóny v Kodani. Na ňom sa rozhodovalo o budúcnosti dočasného mechanizmu pre finančnú stabilitu a z jeho záveru vyplynulo zvýšenie jeho kapacity na 800 miliárd eur.

Spoločná mena 17 krajín eurozóny voči USD oscilovala pod vplyvom správ okolo koncovej hodnoty z predchádzajúceho týždňa. V piatok však jasne zhodnotila, a to o 0,57 % na úroveň 1,3343 EUR/USD.

Tento týždeň analytici očakávajú výsledok miery nezamestnanosti v eurozóne aj USA. Okrem toho budú sledovať maloobchodné tržby v eurozóne a priemyselné objednávky v USA.

TASR informoval analytik CAPITAL MARKETS, o. c. p., a. s., Martin Cesnak.