Irackí Kurdi pre nezhody s bagdadskou vládou zastavili export ropy

Bagdad 2. apríla (TASR) – Kurdi na severe Iraku pre nezhody s centrálnou vládou vedenou Arabmi zastavili export ropy. Regionálna vláda polosamostatného irackého Kurdistanu tak stupňuje spor s Bagdadom. Podľa dohody medzi oboma stranami právo na predaj ropy má Bagdad a ten je povinný poskytovať 50 % z jej inkasa Kurdistanu.
Kurdské ministerstvo prírodných zdrojov v nedeľu (1. 4.) v Kirkuku informovalo, že Bagdad nepoukazuje peniaze od mája minulého roku, hoci denne predával priemerne 50.000 barelov (barel = 159 litrov) kurdskej ropy. Federálne orgány doteraz neoznámili, kedy pošlú regiónu ďalšie peniaze.
Ministerstvo vo vyhlásení uviedlo, že sa s ropnými spoločnosťami dohodlo na zastavení ťažby. Jej export sa obnoví až potom, keď sa vyrieši spor o platbách za dodávky suroviny. Ťažba ropy sa zníži len na úroveň miestnych spracovateľských kapacít, ktoré dodávajú pohonné látky kurdskému trhu.
Iracký minister financií Ráfia al Isawi minulý týždeň informoval, že vláda už schválila transfer 560 miliónov USD (419,29 milióna eur) kurdskej vláde, ale s ich prevodom sa čaká na záverečné posúdenie.
Napätie medzi Kurdmi a centrálnou vládou sa zvýšilo vlani v novembri, keď americký koncern Exxon Mobil podpísal dohodu s predstaviteľmi autonómnej oblasti o ťažbe ropy na jej území. Bagdad varoval Exxon, že riskuje zrušenie platnej dohody, ktorú podpísal s irackou vládou.
Irak vyviezol vlani denne priemerne 2,3 milióna barelov ropy a za celý mesiac príjem z jej predaja dosiahol takmer 8,5 miliardy USD. Vo februári bol denný export irackej ropy 2,01 milióna barelov.
Irak disponuje dokázanými zásobami komodity vyše 143 miliárd barelov.

Súvisiace články

Aktuálne správy