Uplatňovanie zákona o mzdách sestier sprevádza chaos

Uplatňovanie zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek sprevádza údajne chaos. Tak súčasnú situáciu v nemocniciach a ambulanciách zhodnotila prezidentka komory sestier Mária Lévyová. Podľa nej je však ešte predčasné povedať, kto zákon porušuje a kto nie. „Na to je ešte čas, treba počkať,“ uviedla pre agentúru SITA. Opätovne pritom vyzvala poskytovateľov, aby sa snažili rokovať so zdravotnými poisťovňami a nerobili na sestry nátlak.

Najhoršia je podľa sestier situácia v malých nemocniciach, najmä v Rimavskej Sobote, Revúcej a Žiari nad Hronom. Naopak relatívne dobre zákon prijali vo veľkých štátnych zdravotníckych zariadeniach. Tam totiž sestry zarábajú lepšie ako v malých regionálnych, a tak na ne nová legislatíva dopadla miernejšie. Nie dobrá je situácia v ambulanciách, kde sa podľa Lévyovej lekári snažia zákon obchádzať „ako sa len dá“.

Zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek platí od apríla. Ich priemerný mzdový nárok by sa v porovnaní s výškou mzdy za prvý polrok uplynulého roku mal vďaka legislatíve zvýšiť v priemere o 23,89 %. S uplatňovaním zákona v praxi sú však problémy. Nemocnice i lekári argumentujú, že sestrám nemajú z čoho pridať. Slovenská lekárska komora dokonca požiadala Generálneho prokurátora SR o podanie návrhu na začatie konania na Ústavnom súde SR. Ten by mal rozhodnúť, že zákon nie je v súlade s ústavou a súčasne pozastaviť jeho účinnosť.

Podľa zákona má nastupujúca sestra alebo pôrodná asistentka bez praxe minimálny nárok na 640 eur mesačne. Po troch rokoch sa minimum zvýši na 666,20 eura mesačne a ďalej rastie v trojročných intervaloch tak, že po 33 rokoch praxe má sestra nárok na minimálne 928 eur za mesiac. Zvýšenie minimálneho mzdového ohodnotenia bolo jednou z požiadaviek sestier a pôrodných asistentiek v petícii, ktorú spoločne podporilo 243 tis. občanov.

Súvisiace články

Aktuálne správy