Lipšic chce zrušiť privatizáciu bratislavského paroplynu

Privatizáciou spoločnosti Paroplynový cyklus bola podľa ministra vnútra Daniela Lipšica spôsobená Slovensku škoda vo výške 500 mil. eur.

Správa „ENERGETIKA: Lipšic chce zrušiť privatizáciu bratislavského paroplynu“ rozšírená o stanovisko investičnej skupiny Penta

BRATISLAVA 5. marca (SITA) – Minister vnútra Daniel Lipšic chce zrušiť privatizáciu spoločnosti Paroplynový cyklus, a.s. (PPC). Tá v súčasnosti už pôsobí pod názvom PPC Energy Group, a.s. Spoločnosť PPC, ktorá prevádzkuje elektráreň s kombinovaným paroplynovým cyklom, kúpila v roku 2004 od Fondu národného majetku SR investičná skupina Penta za dve miliardy vtedajších slovenských korún. “Podal som podnet na generálnu prokuratúru na zrušenie privatizácie paroplynového cyklu. Vyšetrovanie potvrdzuje, že k privatizácii paroplynového cyklu došlo nezákonným spôsobom a výrazne pod cenu,“ povedal na pondelňajšej tlačovej besede Lipšic.

Pri privatizácii bratislavského paroplynu bola podľa ministra spôsobená Slovensku škoda vo výške 500 mil. eur. Spoločnosť PPC totiž mala podpísať so Slovenskými elektrárňami, ktoré vtedy vlastnil iba štát, exkluzívnu predraženú zmluvu o výkupe elektrickej energie na obdobie 25 rokov. Zmluva mala garantovať pre firmu PPC zisk v spomínanej výške 500 mil. eur. „Zmluva je predražená o zhruba 50 %. Aj preto je elektrina taká drahá,“ dodal Lipšic. Minister nechápe, prečo privatizačná komisia schválila predaj spoločnosti PPC za dve miliardy slovenských korún, keď firma mala cez spomínanú zmluvu garantovaný zisk 15 miliárd korún. „Zmluva bola nevypovedateľná. Pravdou je, že PPC je to pravé zlaté teľa Penty,“ konštatoval Lipšic, podľa ktorého tento prípad súvisí s kauzou Gorila.

„Zo strany pána Lipšica išlo o zmes demagógie, základnej neznalosti a ignorancie faktov,“ reagovala na vyjadrenia ministra spravodlivosti investičná skupina Penta. Pri privatizácii PPC išlo podľa hovorcu skupiny Martina Danka o vysoko konkurenčný tender, ktorého sa okrem Penty, zúčastnilo celkovo sedem záujemcov, pričom Penta ponúkla preukázateľne najvýhodnejšie podmienky. „V uvedenom tendri nešlo len o predloženie najvyššej ceny, ale aj o schopnosť bezpodmienečne garantovať riešenie tzv. odkladacích podmienok, vrátane štátnej záruky za úver od Európskej investičnej banky a renegociácie zmlúv s SPP, SE a BAT (Bratislavská teplárenská – pozn. red). Uvedené odkladacie podmienky mali priamy negatívny dopad na hospodárenie PPC,“ objasnil Danko. Ako zároveň dodal, nikto z účastníkov nespochybnil výsledky tendra.

Danko tvrdí, že Penta nebolo nijak zvýhodňovaná. „Ak pán Lipšic hovorí o trhovej hodnote päť a viac miliárd korún za PPC, otázkou je, ako je možné, že nikto z uchádzačov tendra neponúkol viac? Chce tvrdiť, že sa jednalo o kartelové dohody medzi siedmimi účastníkmi tendra, vrátane vzájomne si konkurujúcich skupín a zahraničných subjektov?,“ pýta sa skupina. Lipšic zároveň podľa nej hovorí o garantovaných ziskoch a výhodných zmluvách pre PPC. Podľa Penty však ide o hrubú demagógiu a nepochopenie základných podmienok privatizácie. „Uvedené zmluvy museli byť naopak všetky renegociované v neprospech PPC – to bolo kľúčovou podmienkou tendra, vrátane zbavenia štátu garancií za úver od Európskej investičnej banky, ktorý čerpalo PPC a istina tohto úveru bola vo výške 50 950 000 eur. Uvedený úver bol s 0 % úrokom a nový 90-percentný vlastník PPC ho musel renegociovať a to za štandardných komerčných podmienok, čo malo negatívny dopad na PPC,“ uviedol Danko. Penta sa pritom zaviazala zmluvy s SPP, BAT, a SE bezpodmienečne renegociovať a aj ich

renegociovala, pričom dopad na hospodárenie PPC bol podľa neho rádovo v stovkách miliónov korún.

Penta najprv v roku 2004 získala od Fondu národného majetku SR 90 % akcií PPC. Podľa vtedajšieho ministra hospodárstva SR Pavla Ruska v tendri na predaj 90 % akcií spoločnosti PPC existovala vysoká lobby finančných skupín. „Mám silný pocit, že celý predaj PPC smeroval iba k jednému záujemcovi, pričom tam bola vysoká lobby finančných skupín,“ uviedol v roku 2004 Rusko. V roku 2007 kúpila Penta od Slovenských elektrární aj zvyšný 10-percentný podiel bratislavského paroplynu. Spoločnosti vtedy nechceli konkretizovať kúpnu cenu. Partner skupiny Penta Jaroslav Haščák v roku 2007 však priznal, že cena bola vysoká.

Súvisiace články

Aktuálne správy