Ak sa ANS nedohodne s Union ZP, zváži vypovedanie zmlúv

Pridajte názor  Zdroj: SITA

1. 3. 2012 - Asociácia nemocníc Slovenska odmietla návrh Union zdravotnej poisťovne na úpravu zmluvných podmienok od 1. apríla tohto roku. S poisťovňou Dôvera sa dohodla na troch zo štyroch bodov návrhu, otvorenou ostala iba otázka úhrady osobitne hradených výkonov.

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) odmietla návrh Union zdravotnej poisťovne (ZP) na úpravu zmluvných podmienok od apríla tohto roku. Obe strany o návrhu rokovali v stredu. Hlavným dôvodom bolo podľa zdravotníckych zariadení nedostatočné pokrytie nákladov nemocníc na zákonné zvýšenie miezd lekárov od začiatku roka podľa podielu poisťovne. Ako ďalej informovala asociácia, tá predložila vlastný návrh. Stanovisko má k nemu poisťovňa zaslať 6. marca. "V prípade, že nepríde k dohode na úprave zmluvných podmienok, ANS zváži odporučenie svojím členom vypovedať zmluvy s Union ZP," informujú nemocnice.

V stredu rokovala asociácia aj s poisťovňou Dôvera. S touto poisťovňou sa dohodla na troch zo štyroch bodov návrhu, otvorenou ostala iba otázka úhrady osobitne hradených výkonov. Dôvera zašle do 7. marca definitívny návrh na úpravu cenových podmienok. "V prípade dohody ANS odporučí svojim členom podpísať dodatky k zmluvám," informujú zdravotnícke zariadenia. V oboch prípadoch sa rokovania týkali pokrytia navýšenia miezd lekárov od začiatku aktuálneho roka. Úprava zmluvných podmienok v súvislosti s rastom platov sestier od 1. apríla a druhej etapy zvýšenia miezd lekárov budú predmetom ďalších rokovaní.

Samotné poisťovne už v stredu informovali, že sa s malými nemocnicami nedohodli. Obe argumentujú, že musia vychádzať iba zo zdrojov, ktoré majú k dispozícii. Asociácia nemocníc Slovenska dlhodobo upozorňuje, že jej členovia nie sú schopní bez pomoci zabezpečiť dostatok zdrojov na rast platov lekárov a sestier. O pomoc žiadajú poisťovne prostredníctvom navýšenia platieb, ale aj štát, a to buď uvoľnením rezervy 50 mil. eur, alebo otvorením štátneho rozpočtu a dofinancovaním rezortu. Doplnenie zdrojov do systému vníma ako jedno z možných riešení aj Združenie zdravotných poisťovní SR.

Asociácia nemocníc Slovenska aktuálne združuje 54 zdravotníckych zariadení.