INEKO: Šance na prijatie eura od roku 2009 stúpli v marci na 76 %

Bratislava 4. apríla (TASR) – Pravdepodobnosť, že Slovensko prijme euro od 1. januára 2009, stúpla v marci na 76 % z februárových 74 %. Mierne zlepšenie výhľadu súvisí najmä s posilnením koruny po revalvácii centrálnej parity v systéme výmenných kurzov ERM-2, vďaka čomu stúpla pravdepodobnosť na splnenie inflačného kritéria. Vyplýva to z marcového prieskumu inštitútu INEKO, na ktorom sa zúčastnilo 18 ekonomických analytikov. Z nich 17 si myslí, že Slovensko prijme euro v stanovenom termíne, jeden má opačný názor.

Odhady plnenia jednotlivých maastrichtských kritérií pre prijatie eura sa v marci oproti predošlému mesiacu nezmenili. Slovensko by malo v tomto roku udržať 2,9-% schodok vo verejných financiách a 2,1-% infláciu ku koncu marca 2008. Analytici očakávajú posilnenie kurzu koruny oproti euru na 32,650 SKK/EUR ku koncu tohto roka.

V porovnaní s februárom sa na marcovom prieskume nezúčastnili traja analytici.

Komentáre niektorých účastníkov prieskumu ku kritériu verejného deficitu:

Marek Gábriš, ČSOB: „Všetko má v rukách vláda. Ekonomika je dobre rozbehnutá a je iba na nej, ako si ustráži výdavky.“

Elena Kohútiková, VÚB: „Zatiaľ nevidím dôvody, pre ktoré by sa nemalo kritérium verejných financií naplniť. Ekonomika rastie dostatočne rýchlo, rozpočtové príjmy tiež, pokiaľ nepríde vonkajší nepredvídaný šok, nie je dôvod na pochybnosti.“

Anton Marcinčin, Svetová banka: „Po revalvácii centrálnej parity koruny by bolo ťažké nájsť ospravedlnenie pre nesplnenie fiskálneho kritéria a nevyužitie jedinečnej šance previesť slovenské hospodárstvo na euro v roku 2009.“

Viliam Pätoprstý, UniCredit Bank: „Bezpečné splnenie 3-% deficitu bolo do značnej miery postavené na očakávaniach optimistického vývoja príjmov. Príjmová stránka, najmä nepriame dane, však zaostáva za vysokými očakávaniami. Bohužiaľ, nedochádza ani k tomu zodpovedajúcemu škrteniu výdavkov, skôr naopak. Treba si počkať na apríl, či sa zhoršenie trendu potvrdí, zatiaľ však minimálne vysielam signál v podobe zníženia pravdepodobnosti splnenia fiškálneho kritéria.“

Róbert Prega, Tatra banka: „Splnenie maastrichtského kritéria v oblasti verejných financií je vzhľadom na vysokú politickú prioritu stále veľmi pravdepodobné, avšak odkladanie niektorých systémových riešení, napr. v zdravotníctve, zvyšuje nebezpečenstvo odklonu od plánu ďalšej konsolidácie verejných financií po roku 2007.“

Komentáre niektorých účastníkov prieskumu ku kritériu inflácie:

Marek Gábriš, ČSOB: „Ropa sa opäť dostáva do popredia. Od začiatku roka rastie a za posledný mesiac nabral rast cien ropy a následne aj pohonných hmôt na intenzite. Slovensko je pritom citlivejšie na pohyb cien energií ako krajiny, s ktorými ho budú porovnávať. Rast cien ropy je preto pre SR menej priaznivým fenoménom. Otázkou tiež zostávajú diskusie okolo požiadavky Gazpromu o zvýšenie cien plynu o 10 % v tomto roku. To by vrátilo plnenie inflačného kritéria naspäť do ohrozenej zóny.“

Elena Kohútiková, VÚB: „Kritérium cenovej stability práve začíname plniť, inflácia klesla, vzhľadom na vývoj kurzu nevidím dôvody, pre ktoré by sme ho nemali splniť. Samozrejme, sú tu aj vonkajšie faktory, ktoré ovplyvniť nevieme dostatočne účinne. Ak by sa mali prejaviť dopytové tlaky vyplývajúce zo silného kurzu, prejavia sa skôr na stránke dovozu, ako v inflácii.“

Anton Marcinčin, Svetová banka: „Vďaka 3 faktorom – revalvácii centrálnej parity koruny a zdravému hospodárskemu vývoju, tvrdšiemu postupu voči monopolom a dobrému výhľadu pre ceny ropy a rozumnej fiskálnej politike – má centrálna banka priestor na efektívnu kontrolu inflácie. Snáď jediným rizikom môžu byť neúmerné nároky odborov na rast miezd, aj keď priestor pre rast existuje.“

Michal Mušák, SLSP: „Nedávne posilnenie koruny ešte viac zlepšuje inflačný výhľad. Za najväčšie riziko pre slovenskú infláciu naďalej považujem cenu ropy, ktorá je v poslednom období opäť na vzostupe.“

Viliam Pätoprstý, UniCredit Bank: „Napriek miernemu zhoršeniu inflácie výhľad ostáva stále pomerne optimistický – dopytové tlaky sú pod kontrolou. Zhoršenie môžu priniesť rastúce ceny ropy, tie však budú čiastočne kompenzované silnejšou korunou, čiastočne nám pomôže, že tieto tlaky budú dvíhať aj infláciu v eurozóne.“

Róbert Prega, Tatra banka: „Údaje o vývoji inflácie v marci (zverejnené v polovici apríla), prinesú pravdepodobne mierny nárast inflácie aj vďaka nárastu cien ropy na svetových trhoch. S takýmto rastom cien ropy sme počítali, a preto nemeníme našu prognózu inflácie. Pravdepodobnosť splnenia inflačného kritéria preto zostáva vysoká.

Plnenie kritéria kurzovej stability hodnotili analytici nasledovne:

Marek Gábriš, ČSOB: „Revalvácia parity rozviazala centrálnej banke ruky. Napriek tomu existuje riziko, že nám bude vytknutá prílišná volatilita kurzu. Špekulantov nebude jednoduché vyhnať z trhu a je otázkou času, kedy sa objaví ďalšia vlna horúceho kapitálu. NBS má však v rukách jednu mocnú zbraň. A to je neistota okolo stanovenia konverzného kurzu. Slabší ako trhový v čase fixácie by znamenal pre časť špekulačných pozícií straty.“

Elena Kohútiková, VÚB: „Nová centrálna parita dáva dostatočný priestor na splnenie kritéria kurzovej stability. Samozrejme, jednoduché to vzhľadom na pohyby krátkodobého kapitálu nebude, aj kombináciu menových nástrojov bude komplikované v tomto období uplatňovať. Napriek tomu, sú to šoky vonkajšie, ktoré je ťažko ovplyvniť pri liberalizácii kapitálových a finančných trhov menovými nástrojmi.

Viliam Pätoprstý, UniCredit Bank: „Nová parita znižuje pravdepodobnosť technických problémov s korunou na jej silnejších úrovniach. Paradoxne však mohla čiastočne vyčerpať manévrovací priestor pre NBS na komunikáciu zásahov voči korune pred európskymi inštitúciami. Malé riziko administratívnych problémov pri hodnotení stability meny tak pretrváva.“

Róbert Prega, Tatra banka: „Po revalvácii centrálnej parity kurzu koruny v systéme ERM-2 sme zmenili náš odhad konverzného kurzu EUR/SKK na 32,50 z predchádzajúcej úrovne 33,50. Preto aj napriek silnému posilneniu počas posledných 2 týždňov aj v nasledujúcich mesiacoch očakávame prevažujúci apreciačný trend. Súčasne však aj vďaka masívnym intervenciám NBS proti korune a zväčšeniu pozície nerezidentov v korunách bude jej kurz vo zvýšenej miere náchylný na oslabenie v prípade negatívneho vývoja v regióne.“

TASR o tom informoval analytik INEKO Peter Goliaš.

UPOZORNENIE:

Správa je rozšírená o komentáre analytikov k 3 maastrichtským kritériám, čiže od 4. odseku do konca.

Grafická služba Ekonomickej redakcie TASR vydala k správe aj graf.

Súvisiace články

Aktuálne správy