Makroekonomika

Deficit by mal budúci rok klesnúť na 2,49 % HDP (2)
TASR - včera o 15:01 - Názory čitateľov (1)
V roku 2015 by mal klesnúť deficit verejných financií, vzrásť by mali daňové a odvodové príjmy štátu a postupne by sa mala znižovať aj nezamestnanosť.
V priemerných mzdách za priemerom únie výrazne zaostávame
V roku 2012 bola priemerná hrubá mesačná mzda v Európskej únii 3,4-krát vyššia, ako na Slovensku, keď dosiahla 818 eur.
Britská nezamestnanosť klesla na päťročné dno
SITA - 16. 4. 2014
Miera nezamestnanosti počas troch mesiacov do februára klesla na 6,9 %, mzdy v sledovanom období prvýkrát po takmer štyroch rokoch rástli rovnakým tempom ako inflácia
Čo nastane po rozdelení Ukrajiny podľa JP Morgan
- 16. 4. 2014 - Názory čitateľov (2)
Z pohľadu trhov by šlo o veľmi negatívny scenár ak by sa niekoľko regiónov východnej Ukrajiny odtrhlo, pretože predstavujú významnú ekonomickú váhu, myslia si analytici JP Morgan v Londýne Podľa nich by schôdzka ohlásená na štvrtok mohla v rusko-ukrajinskej kríze priniesť posun, no nedávny rozhovor Putina s Obamom to nedokazuje.
Nezamestnanosť v Británii prvý raz za 5 rokov klesla pod 7 %
TASR - 16. 4. 2014
Nezamestnanosť v Británii klesla v trojmesačnom období od decembra do konca februára prvý raz za 5 rokov pod hranicu 7 %.
Útlm cien na Slovensku je výraznejší ako v EÚ
SITA - 16. 4. 2014
Marcová medziročná inflácia v rámci celej Európskej únie oslabila na 0,5 % z februárových 0,7 %. Na Slovensku sa celková cenová hladina medziročne znížila o 0,2 % po tom, ako vo februári ceny na Slovensku v medziročnom porovnaní klesali o 0,1 %.
Inflácia v eurozóne je najnižšia od novembra 2009
TASR - 16. 4. 2014
Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne sa v marci v súlade očakávaniami spomalilo na 52-mesačné minimum.
Menová vojna: Súboj, v ktorom môže Európa veľmi ľahko utrpieť porážku
- 16. 4. 2014 - Názory čitateľov (4)
Šéfovi Európskej centrálnej banky došla trpezlivosť, Mario Draghi uznal posilnenie eura. Jeho zlosť je pochopiteľná, pretože ak by pokračoval rast jednotnej meny, znamenalo by to, že eurozóna začína prehrávať menovú vojnu. A v tejto vojne je práve Draghi jedným z generálov.
Rast spotrebiteľských cien v USA sa v marci mierne zrýchlil na 0,2 %
TASR - 15. 4. 2014
Nižšie ceny pohonných látok vykompenzovali minulý mesiac rast cien potravín a oblečenia a pomohli tak udržať infláciu v USA pod kontrolou.
Britská inflácia klesla v marci na najnižšiu úroveň za 4,5 roka
TASR - 15. 4. 2014
Tempo rastu britských spotrebiteľských cien sa vo februári spomalilo na 4,5-ročné minimum. Hlavným dôvodom je vývoj cien benzínu a oblečenia.
Strana 1 z 10Staršie

Dnešný vývoj CZK
Dnešný vývoj USD
Dnešný vývoj GBP

Dane, odvody, účtovníctvo - informácie pre podnikateľov