Makroekonomika

Európsky útok na grécku demokraciu
- 4. 7. 2015 - Názory čitateľov (49)
Silnejúci hašterenie a zatrpknutosť v Európe môžu ľuďom zvonku pripadať ako nevyhnutný výsledok toho, čo sa odohráva medzi Gréckom a jeho veriteľmi. Európski predstavitelia konečne začínajú odhaľovať pravú podstatu prebiehajúceho dlhového sporu, pričom odpoveď nie je príjemná: oveľa viac než o peniaze a ekonómiu tu ide o moc a demokraciu.
Nemeckí výrobcovia automobilov znervózneli, Gréci sú im ukradnutí, obávajú sa Brexitu
- 3. 7. 2015 - Názory čitateľov (7)
Nemeckí výrobcovia sa obávajú, že odchod Britov z EÚ spôsobí viac škody v ekonomike ako keď Grécko opustí jednotnú menu. Automobilky varovali, že Brexit by sa podpísal pod nemecký vývoz do Británie, a narušil by medzinárodné dodávateľské reťazce, informuje Financial Times.
Benzín 98 a nafta v 26. týždni zdraželi, ceny benzínu 95 a LPG klesli
TASR - 3. 7. 2015
Vývoj spotrebiteľských cien pohonných látok v 26. týždni 2015 v porovnaní s cenami v 25. týždni 2015 ovplyvnil rast cien 98-oktánového benzínu a motorovej nafty.
V USA vzniklo v júni 223 tis. pracovných miest
SITA - 3. 7. 2015
Miera nezamestnanosti v krajine klesla na sedemročné minimum 5,3 %. Je to najnižšia miera nezamestnanosti od apríla 2008
Bloomberg: Toto sú naj ekonomiky roku 2015, Slovensko je pätnáste!
- 2. 7. 2015 - Názory čitateľov (11)
Počas prvých šesť mesiacov tohto roka sme sa stretli s množstvom významných udalostí, ktoré ovplyvnili chod nielen jednotlivých krajinám, ale aj celé regióny. Stačí spomenúť boj s defláciou v eurozóne, predčasné voľby v Grécku, ktoré nakoniec vyústili do súčasnej krízy Helénskej republiky, neustále špekulácie ohľadom avizovaného zvýšenia amerických úrokových sadzieb až po dnes už akoby upokojenú rusko-ukrajinskú krízu.
Vlani nenastala výrazná odchýlka od smerovania k vyrovnanému rozpočtu
TASR - 2. 7. 2015
V minulom roku Slovensko nezaznamenalo výraznú odchýlku v plnení pravidla o vyrovnanom rozpočte. Nebude sa preto musieť aktivovať korekčný mechanizmus. Vyplýva to zo správy Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií (MF) SR, v ktorej vyhodnotil, ako sa vlani Slovensku darilo napĺňať pravidlo vyrovnaného rozpočtu.
Grécko je malá ryba, ale o stabilitu EÚ sa zaujíma celý svet
- 2. 7. 2015 - Názory čitateľov (3)
Hrubý domáci produkt 28 krajín Európskej únie je väčší ako HDP USA alebo Číny. Európska únia, aj keď nejde o jednoliatu ekonomiku, prispieva ku globálnemu ekonomickému výkonu najväčším dielom. Problémy v rámci eurozóny, aktuálne v Grécku, asi nebudú mať veľký priamy vplyv na úrovni medzinárodného obchodu, nemožno ich však podceňovať.
Názorová vojna: Známe ideologické tábory sa nedohodnú ani na Grécku
- 1. 7. 2015 - Názory čitateľov (5)
Grécka kríza sa vystupňovala len minulý týždeň, dovtedy bolo len málo počuť o strete politických a ekonomických ideológií. Dnes je už všetko inak.
Druhý pilier opustilo 158,3 tisíc sporiteľov
Sociálna poisťovňa by mala za vystúpených sporiteľov dostať 541,7 mil. eur.
Bankoví analytici mierne zvyšujú prognózy rastu
SITA - 30. 6. 2015
Analytici komerčných bánk na jednej strane zvyšujú odhady rastu ekonomiky, na druhej strane znížili prognózu rastu cien.
Strana 1 z 10Staršie

Dnešný vývoj CZK
Dnešný vývoj USD
Dnešný vývoj GBP

Dane, odvody, účtovníctvo - informácie pre podnikateľov