Makroekonomika

EÚ tvorí sedem percent populácie, ale 23 percent výkonu globálnej ekonomiky
- 19. 9. 2014 - Názory čitateľov (2)
Európska únia predstavovala v roku 2012 len sedem percent svetovej populácie, ale 23 percent svetového hrubého domáceho produktu (HDP). Eurostat porovnáva dvadsaťosmičku, 15 ďalších krajín skupiny G20, ktoré členmi únie nie sú, a v niektorých prípadoch aj celosvetové údaje.
Výrobné ceny v Nemecku v auguste klesli
TASR - 19. 9. 2014
Výrobné ceny v Nemecku v auguste podľa očakávania klesli, čo naznačuje, že aj tempo rastu inflácie v najväčšej európskej ekonomike sa spomalí.
Nemeckí pracovníci VW chcú vyšší nárast platov než je inflácia
SITA - 19. 9. 2014
Nemeckí pracovníci spoločnosti Volkswagen AG budú presadzovať nárast miezd pre budúci rok, ktorý bude vyšší než miera inflácie. A to aj napriek tomu, že sa automobilka snaží šetriť.
Škóti: Odtrhnime sa a budeme bohatí vďaka rope a whisky
- 18. 9. 2014 - Názory čitateľov (1)
Dnes je pre Škótsko veľký deň, rozhoduje sa o svojej budúcnosti. Tí čo povedia áno odtrhnutiu a nezávislosti ani nepripúšťajú, že by sa im v novom štáte mohlo dariť zle. Spoliehajú sa na vývoz ropy, lososov alebo pravej škótskej whisky. Podľa expertov to však nebude výhra, ak by škótska ekonomika zostala úplne závislá na exporte a výrazne by do nej zasiahla cena ropy.
S&P znížila Venezuele úverový rating o jeden stupeň
TASR - 17. 9. 2014
Medzinárodná agentúra Standard & Poor's Ratings Services (S&P) znížila úverový rating Venezuely o jeden stupeň, pretože vláda nedokázala zabrániť zhoršeniu situácie v ekonomike.
Inflácia v eurozóne aj v EÚ v auguste stagnovala
TASR - 17. 9. 2014
Medziročná miera inflácie v eurozóne v auguste stagnovala a zostala na júlovej úrovni 0,4 %. Nepotvrdil sa tak rýchly odhad, podľa ktorého sa malo augustové tempo rastu spotrebiteľských cien v regióne, ktorý platí eurom, spomaliť na 0,3 %.
V rámci EÚ ceny medziročne rástli, na Slovensku klesli
SITA - 17. 9. 2014
Medziročná inflácia sa v rámci celej 28-člennej Európskej únie v auguste oproti júlu nezmenila a zostala na úrovni 0,5 %, pričom na Slovensku sa ceny znížili o 0,2 %.
Ceny na Slovensku klesli, aj podľa európskej metodiky
SITA - 17. 9. 2014
Spotrebiteľské ceny podľa harmonizovaného indexu Európskej únie v auguste medzimesačne aj medziročne klesli zhodne o 0,2 %.
Minimálne sociálne odvody pre SZČO sa zvýšia
Kým do konca tohto roka predstavuje minimálne poistné na sociálne poistenie pre SZČO sumu 133,42 eura mesačne, od 1. januára 2015 budú živnostníci a ostatné SZČO uhrádzať mesačne najmenej 136,57 eura.
EK pripravuje investičný plán na oživenie európskej ekonomiky
Európska únia (EÚ) by mala v priebehu niekoľkých týždňov rozpracovať plán investícií, ktoré sú potrebné na podporu ekonomiky.
Strana 1 z 10Staršie

Dnešný vývoj CZK
Dnešný vývoj USD
Dnešný vývoj GBP

Dane, odvody, účtovníctvo - informácie pre podnikateľov