Makroekonomika

Šéf ECB naznačil možnosť kvantitatívneho uvoľňovania
SITA - 14:31
Mario Draghi signalizoval, že Európska centrálna banka by mohla začať tlačiť peniaze a nakupovať aktíva, ak by sa zhoršil výhľad inflácie.
Vojenské manévre vyjdú Putina zrejme draho
- včera o 19:50 - Názory čitateľov (8)
Putinovo dobrodružstvo na Ukrajine stojí ruskú štátnu kasu nemalé prostriedky. Vyplýva to z dát, ktorá zverejnila Ruská centrálna banka, píše o nich The Wall Street Journal. Pritom premiér Dmitrij Medvedev už v Štátnej dume vyhlásil, že Rusko je schopné minimalizovať dopad všetkých sankcií, ktorým kvôli ukrajinskej kríze čelí. Dodal, že prioritou vlády je zmierniť predovšetkým ich ekonomický dopad.
Rusko ponúka spojencom novú spoločnú menu - altyn
- včera o 11:51 - Názory čitateľov (6)
Dokument o vytvorení novej únie, ktorý začiatkom apríla na svojich webových stránkach zverejnilo ruské ministerstvo pre ekonomický rozvoj, sa dotýka prakticky všetkých sfér hospodárstva. Od valutové, colné a daňové regulácie až po energetiku a priemyselnú politiku. Najväčší záujem, nielen medzi odborníkmi, vyvolali kapitoly číslo 9 a 11. Práve tie sa totiž týkajú spoločnej valutovej politiky a finančných trhov.
Prvotný hriech európskeho bankovníctva
- 21. 4. 2014 - Názory čitateľov (16)
Samotný základ fungovania bánk spočíva v hriechu. Zarábanie peňazí na niekom inom bolo katolíckou cirkvou zakázané už v 5. storočí. Islam ho zakazuje veľmi striktne. Európania tak mali k bankovníctvu vždy veľmi zložitý vzťah.
Deficit by mal budúci rok klesnúť na 2,49 % HDP (2)
V roku 2015 by mal klesnúť deficit verejných financií, vzrásť by mali daňové a odvodové príjmy štátu a postupne by sa mala znižovať aj nezamestnanosť.
V priemerných mzdách za priemerom únie výrazne zaostávame
V roku 2012 bola priemerná hrubá mesačná mzda v Európskej únii 3,4-krát vyššia, ako na Slovensku, keď dosiahla 818 eur.
Britská nezamestnanosť klesla na päťročné dno
SITA - 16. 4. 2014
Miera nezamestnanosti počas troch mesiacov do februára klesla na 6,9 %, mzdy v sledovanom období prvýkrát po takmer štyroch rokoch rástli rovnakým tempom ako inflácia
Čo nastane po rozdelení Ukrajiny podľa JP Morgan
- 16. 4. 2014 - Názory čitateľov (3)
Z pohľadu trhov by šlo o veľmi negatívny scenár ak by sa niekoľko regiónov východnej Ukrajiny odtrhlo, pretože predstavujú významnú ekonomickú váhu, myslia si analytici JP Morgan v Londýne Podľa nich by schôdzka ohlásená na štvrtok mohla v rusko-ukrajinskej kríze priniesť posun, no nedávny rozhovor Putina s Obamom to nedokazuje.
Nezamestnanosť v Británii prvý raz za 5 rokov klesla pod 7 %
TASR - 16. 4. 2014
Nezamestnanosť v Británii klesla v trojmesačnom období od decembra do konca februára prvý raz za 5 rokov pod hranicu 7 %.
Útlm cien na Slovensku je výraznejší ako v EÚ
SITA - 16. 4. 2014
Marcová medziročná inflácia v rámci celej Európskej únie oslabila na 0,5 % z februárových 0,7 %. Na Slovensku sa celková cenová hladina medziročne znížila o 0,2 % po tom, ako vo februári ceny na Slovensku v medziročnom porovnaní klesali o 0,1 %.
Strana 1 z 10Staršie

Dnešný vývoj CZK
Dnešný vývoj USD
Dnešný vývoj GBP

Dane, odvody, účtovníctvo - informácie pre podnikateľov