Makroekonomika

Dolár posilnil oproti jenu aj voči euru
SITA - včera o 17:31
Svetové devízové trhy - euro, dolár, jen
Nemecké ceny v auguste medziročne stúpli o 0,4 %
SITA - včera o 16:46
Medzimesačne sa celková augustová hladina spotrebiteľských cien v krajine nezmenila.
Bankoví analytici mierne navýšili odhad rastu HDP
SITA - 29. 8. 2016
Prognózu hospodárskeho rastu pre tento aj budúci rok analytici komerčných bánk mierne zvýšili zhodne o 0,1 percentuálneho bodu na 3,4 %, resp. 3,2 %.
J. Yellenová signalizovala ďalšie možné zvýšenie úrokových sadzieb
TASR - 26. 8. 2016
Šéfka americkej centrálnej banky Fed Janet Yellenová dnes vyslala jasný signál pre ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb v USA.
Poľská vláda schválila predbežný návrh rozpočtu na rok 2017
TASR - 26. 8. 2016
Poľská vláda vo štvrtok (25.8.) schválila predbežný návrh rozpočtu na budúci rok. Oznámil to minister financií Pawel Szalamacha po stretnutí kabinetu.
Ceny pohonných látok sa v 33. týždni zvýšili
Vývoj spotrebiteľských cien pohonných látok v 33. týždni 2016 v porovnaní s cenami v 32. týždni 2016 ovplyvnili vyššie ceny 95-oktánového a 98-oktánového benzínu, LPG, ako aj motorovej nafty.
Jadrové spotrebiteľské ceny v Japonsku klesli v júli najvýraznejšie za tri roky
TASR - 26. 8. 2016
Spotrebiteľské ceny v Japonsku klesli v júli medziročne o 0,4 %, čo znamená rovnaké tempo poklesu ako v predchádzajúcom mesiaci, v prípade jadrových cien sa však pokles zrýchlil a dosiahol najvýraznejšie tempo za viac než tri roky.
Miera nezamestnanosti medzi mladými ľuďmi opäť stúpa a s ňou aj emigrácia
Miera nezamestnanosti medzi mladými ľuďmi opäť stúpa. Oznámila to Medzinárodná organizácia práce (ILO), ktorá zároveň upozornila, že migrácia z chudobných krajín do bohatých štátov sa tak môže v nasledujúcej dekáde zvýšiť.
Za všetkým hľadaj technológie: Ilúzie o zaostávaní produktivity
- 25. 8. 2016
Cnie sa mi za rokom 2011. Pri pohľade späť, bol to rozkvet ekonomického blogovania. Finančná kríza už poľavila, ale zotavenie z recesie bolo sklamaním, a všetci hovorili o tom, ako naštartovať rast. Makroekonomika bola opäť raz dôležitá. Dnes, po návrate do určitého normálu, makroekonomické modelovanie už nie je otázkou života a smrti.
Centrálne banky sveta v Jackson Hole prediskutujú peňažnú politiku
TASR - 24. 8. 2016
Od poslednej finančnej krízy sú popredné centrálne banky sveta v pohotovosti a s pomocou záporných úrokov a nevídanou záplavou peňazí chcú naštartovať stagnujúce hospodárstvo a nízku infláciu. Očakávaný efekt sa však nedostavil a dokonca Federálny rezervný systém USA (Fed) sa len ťažko dostáva z krízového režimu. Podľa agentúry DPA šéfka Fedu Janet Yellenová vo štvrtok 25. augusta pocestuje do Jackson Hole, kde sa majú stretnúť zástupcovia všetkých centrálnych bánk a možno prestavia výhybku globálnej peňažnej politiky.
Strana 1 z 10Staršie

Dnešný vývoj CZK
Dnešný vývoj USD
Dnešný vývoj GBP

Dane, odvody, účtovníctvo - informácie pre podnikateľov