Európska únia

WSJ: Eurozóna možno obetuje Grécko, aby zachránila Španielsko
Nezmieriteľným súperom novej gréckej vlády, ktorá chce zmierniť podmienky splácania svojich obrích dlhov u európskych partnerov, nemusí byť podľa ustálených predstáv Nemecko, ale v skutočnosti Španielsko. Píše o tom americký denník The Wall Street Journal v článku s titulom: "Prečo eurozóna bude možno musieť obetovať Grécko, aby zachránila Španielsko"
Kurz eura sa stabilizoval tesne pod 1,13 USD/EUR
TASR - včera o 11:16
Kurz spoločnej európskej meny sa po stredajších (28. 1.) stratách stabilizoval pod úrovňou 1,13 USD/EUR.
Financial Times ku gréckemu oddĺženiu: Čestnejšie by bolo zachraňovať veriteľa, ale to by bolo príliš trápne
- 28. 1. 2015 - Názory čitateľov (7)
Niekedy je to, čo je správne, aj tým najmúdrejším riešením. Tak je to teraz s Gréckom. Pri správnom postupe prospeje zníženie dlhu nielen Grécku, ale aj zvyšku eurozóny. Spôsobí to problémy. Ale tie budú menšie, než tie, ktoré vzniknú, keď bude Grécko predhodené dravej zveri. Dosiahnuť takéto dohody môže byť aj nemožné. Preto je omylom si myslieť, že kríza eurozóny už pominula, napísal komentátor britského denníka Financial Times Martin Wolf.
Nobelovec Stiglitz: Nemecko je problém, nie Grécko
- 28. 1. 2015 - Názory čitateľov (26)
Nositeľ Nobelovej ceny ekonóm Joseph Stiglitz povedal pre CNBC, že eurozóna by mala zostať pokope, ale ak sa rozpadne, bolo by lepšie, aby ju opustilo Nemecko a nie Grécko.
Nebezpečenstvo gréckej nákazy sa neočakáva
- 27. 1. 2015 - Názory čitateľov (3)
Grécke problémy sú len lokálnym fenoménom, Európa je omnoho silnejšia, ako bola v roku 2011 – bankový systém eurozóny je stabilizovaný. Európske finančné trhy omnoho viac ovplyvňujú fundamentálne dáta o podnikoch, než makroekonomické faktory.
Schizofrenická švajčiarska banka: Sme pod tlakom, uvoľníme svoju monetárnu politiku
- 27. 1. 2015 - Názory čitateľov (3)
Švajčiarska národná banka (SNB) pred necelými štrnástimi dňami predviedla jeden z najprekvapujúcejších krokov v novodobej histórii menovej politiky. Úplne znenazdajky zrušila svoj tri roky trvajúci kurzový záväzok, v rámci ktorého sa zariekla udržiavať kurz švajčiarskeho franku voči euru na 1,2 EUR / CHF. Reakcia na seba nenechala dlho čakať a frank behom pár minút posilnil o ťažko uveriteľných 40 %!
EÚ bude zvažovať uvalenie nových sankcií na Rusko
Ide o reakciu na obnovenie bojov na východe Ukrajiny. Ministri jednotlivých krajín EÚ budú o situácii na Ukrajine rokovať vo štvrtok v Bruseli.
Spomienka na Davos: Schäuble spochybnil kompetentnosť Sorosa
- 27. 1. 2015 - Názory čitateľov (3)
Svetové ekonomické fórum v Davose prinieslo nejednu úsmevnú situáciu. Hlavným hrdinom jednej z nich bol aj nemecký minister financií Wolfgang Schäuble, ktorý si pozornosť získal svojským suchým ironickým spôsobom.
Schäuble odmietol odpisovanie gréckeho dlhu
SITA - 27. 1. 2015
O otázke odpisovania gréckych dlhov sa podľa nemeckého ministra financií Wolfganga Schäubleho nehovorí
Slovensko je aj naďalej medzi menej zadlženými krajinami únie
- 26. 1. 2015 - Názory čitateľov (1)
Verejný dlh na konci 3. kvartálu 2014 predstavoval v prepočte na jedného Slováka 7600 eur. V eurozóne to bolo až 27600 eur.
Strana 1 z 10Staršie

Dnešný vývoj CZK
Dnešný vývoj USD
Dnešný vývoj GBP

Dane, odvody, účtovníctvo - informácie pre podnikateľov