Európska únia

Nemeckí výrobcovia automobilov znervózneli, Gréci sú im ukradnutí, obávajú sa Brexitu
Nemeckí výrobcovia sa obávajú, že odchod Britov z EÚ spôsobí viac škody v ekonomike ako keď Grécko opustí jednotnú menu. Automobilky varovali, že Brexit by sa podpísal pod nemecký vývoz do Británie, a narušil by medzinárodné dodávateľské reťazce, informuje Financial Times.
Čierny Peter v rukách ECB: Je centrálna banka skutočne nezávislá?
- včera o 11:57 - Názory čitateľov (3)
Dramatický vývoj v Grécku spôsobil aj to, že ECB tejto krajine obmedzila svoju pomoc. Tým, že odmietla poskytnúť dodatočnú likviditu, vlastne rozhodla o tom, že Grécko musí opustiť eurozónu. Možno ide o nutnosť danú právnym rámcom, možno je to politické rozhodnutie, a možno oboje. V každom prípade ale tento krok vyvoláva nepríjemné otázky týkajúce sa zaobchádzania s členskou krajinou eurozóny a tiež nezávislosti jej centrálnej banky.
Bloomberg: Toto sú naj ekonomiky roku 2015, Slovensko je pätnáste!
- včera o 11:03 - Názory čitateľov (10)
Počas prvých šesť mesiacov tohto roka sme sa stretli s množstvom významných udalostí, ktoré ovplyvnili chod nielen jednotlivých krajinám, ale aj celé regióny. Stačí spomenúť boj s defláciou v eurozóne, predčasné voľby v Grécku, ktoré nakoniec vyústili do súčasnej krízy Helénskej republiky, neustále špekulácie ohľadom avizovaného zvýšenia amerických úrokových sadzieb až po dnes už akoby upokojenú rusko-ukrajinskú krízu.
Grécka vláda sa chce s veriteľmi dohodnúť už v pondelok
SITA - včera o 08:46 - Názory čitateľov (3)
Vyhlásil to v stredu grécky minister financií Janis Varoufakis s tým, že nezáleží na výsledku nedeľného referenda
ECB ponechala program núdzovej likvidity pre grécke banky bez zmeny
TASR - včera o 08:31
Európska centrálna banka (ECB) nevyhovela žiadosti Grécka o zvýšenie programu núdzového financovania gréckych bánk (ELA) a ponechala ho na doterajšej úrovni.
Chudobnejšia časť EÚ už toho má dosť: Grécko trpí? Pozrite sa na dôchodky!
- 1. 7. 2015 - Názory čitateľov (17)
Grécko žiada pomoc a odpustenie časti dlhov, ale svojim obyvateľom vypláca oveľa vyššie dôchodky a platy než väčšina krajín vo východnej, strednej a juhovýchodnej Európe. O rozhorčení v chudobnejších krajinách EÚ dnes informoval denník International New York Times.
Analytici: Grécko ešte nezbankrotovalo, inštitúcie čakajú na referendum
TASR - 1. 7. 2015
Vypršanie záchranného programu od Európskej únie a neuhradenie splátky Medzinárodnému menovému fondu (MMF) ešte pre Grécko neznamená bankrot. Podľa analytikov by však proces krachu krajiny mohla urýchliť napríklad Európska centrálna banka (ECB), ktorá by mohla tamojšie banky odstaviť od toku peňazí. Inštitúcie podľa odborníkov však čakajú aj na výsledky referenda v krajine.
Kam sa dá ešte klesnúť: Fitch znížila rating Grécka a bankám v krajine pridelila známku RD
TASR - 1. 7. 2015
Agentúra Fitch v noci nadnes znížila úverový rating Grécka v zahraničnej aj domácej mene o jeden stupeň hlbšie do špekulatívneho pásma na úroveň CC z CCC. Odôvodnila to kolapsom rokovaní s veriteľmi a vypísaním referenda o podmienkach záchranného programu. Informovala o tom Fitch na svojej internetovej stránke.
Grécko po boku Zimbabwe najväčším dlžníkom MMF: Prvá vyspelá ekonomika, ktorá včas nesplatila pôžičku
- 1. 7. 2015
Dnes o polnoci vypršal predlžený medzinárodný záchranný program pre Grécko. Atény tak strácajú prístup k prostriedkom v celkovej výške 16 miliárd eur, ktoré poskytuje európsky záchranný fond, fond na záchranu gréckych bánk a výnosy z gréckych dlhopisov v držbe Európskej centrálnej banky.
Päť menových ciest: Čím sa bude platiť v Grécku?
- 1. 7. 2015 - Názory čitateľov (3)
Stephen Fidler z denníka The Wall Street Journal načrtol päť možných vyústení súčasnej gréckej krízy z pohľadu toho, čím sa vlastne bude v Grécku platiť. Aj keď zlato a výmenný obchod do úvahy brať nebudeme, politici sú dostatočne vynaliezaví, aby nakoniec prišli s úplne iným riešením.
Strana 1 z 10Staršie

Dnešný vývoj CZK
Dnešný vývoj USD
Dnešný vývoj GBP

Dane, odvody, účtovníctvo - informácie pre podnikateľov