Dôsledok Brexitu: Platobná morálka Britov klesla, spomedzi krajín západnej Európy sú najhorší

, EOS KSI Foto: SITA/AP

Neistota kvôli referendu o Brexite sa prejavuje aj na hospodárskom vývoji, odkladajú sa dôležité investície a strategické rozhodnutia.

Krátko po referende o odchode Veľkej Británie z Európskej únie prichádzajú zaujímavé zistenia v rámci reprezentatívnej EOS štúdie „European Payment Practices“ 2016. Podľa nej britské firmy medziročne predĺžili lehoty na úhradu prijatých faktúr v priemere až o 4 dni, čo je najviac spomedzi krajín západnej Európy. Kým v roku 2015 mali 31-dňovú lehotu, v aktuálnom roku je to 35 dní.    

 „Vo Veľkej Británii je najmarkantnejšie predĺženie lehôt splatnosti faktúr v porovnaní s ostanými krajinami západnej Európy, ktoré boli zahrnuté v štúdii „European Payment Practices“ 2016. Možno konštatovať, že plánovaný odchod z Európskej únie vplýva na hospodársky vývoj danej krajiny a tamojšie spoločnosti odkladajú dôležité investície a strategické rozhodnutia, až kým nebudú jasné všetky dôsledky tohto kroku,“ hodnotí Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko venujúcej sa manažmentu pohľadávok.

V snahe o zlepšenie podnikateľského prostredia a oživenie ekonomických prognóz odborník odporúča skôr kratšie lehoty splatnosti faktúr než dlhé.

Rovnako tak medziročne klesla platobná disciplína Britov. Ukazovateľ neskoro splatených faktúr vrátane úplne nedobytných pohľadávok vzrástol o 3 percentuálne body a je momentálne na úrovni 23 percent. Aj krajiny ako Poľsko či Chorvátsko sú na tom lepšie (obe 22 %).

Ak sa pozrieme ďalej do minulosti, Veľká Británia mala v rámci tohto ukazovateľa naštartovaný pozitívny trend. V medziročnom porovnaní 2014 a 2015 zaznamenala pokles o 8 percentuálnych bodov (z 28 na 20 %). 

Spomedzi krajín západnej Európy badať ešte výrazné zhoršenie pri termínoch splácania faktúr v Belgicku. Tu priemerne nastalo predĺženie o 3 dni na súčasných 35 a vo Francúzsku o dva dni na 34 dní.

Traja zo štyroch Slovákov uhradia faktúry v stanovenej lehote. Za rok 2016 platobná disciplína na Slovensku klesla, kým vlani bolo 74 % platieb uhrádzaných načas, teraz je to 73 %. Podľa Michala Šoltesa, je znepokojujúce, že Slovensko skončilo na chvoste medzi európskymi krajinami. Nie je to dobrá správa pre podnikateľské subjekty, pretože tento fakt môže výrazne vplývať na ich likviditu a naštrbiť plynulé cash flow. Rovnako tak hrozí, že sa môžu dostať do druhotnej platobnej neschopnosti.

Do tohoročnej štúdie EOS sa zapojilo 14 európskych krajín, pričom vo Veľkej Británii, Španielsku, Francúzsku, Rakúsku, Grécku, Rumunsku, Rusku, Slovensku, Bulharsku, Poľsku, Maďarsku, Chorvátsku a Belgicku bolo oslovených po 200 spoločností a v Nemecku 400. Celkovo 3000 respondentov odpovedalo na otázky týkajúce sa ich platobných zvyklostí, ekonomického vývoja v daných krajinách a tiež otázky ohľadom rizika a riadenia pohľadávok vo všeobecnosti.

Súvisiace články

Aktuálne správy