Členské štáty EÚ kritizujú projekt Nord Stream-2

Projekt, ktorý má rozšíriť prepravu zemného plynu z Ruska do Nemecka a obísť pritom Ukrajinu, odporuje záujmom EÚ, tvrdí v liste adresovanom Európskej komisii desať krajín vrátane Slovenskej republiky.

Plány Ruska na rozšírenie plynovodu Nord Stream do Nemecka odporujú záujmom Európskej únie a predstavujú riziko ďalšej destabilizácie Ukrajiny. V liste adresovanom Európskej komisii (EK) pred tým podľa agentúry Reuters varuje desať členských štátov EÚ vrátane Slovenska. Skupina západoeurópskych spoločností v septembri podpísala s ruským plynárenským koncernom Gazprom dohodu o rozšírení plynovodu Nord Stream, ktorý obchádza Ukrajinu. V stredu Gazprom informoval, že Ukrajine prestane dodávať plyn, na čo Kyjev reagoval vyhlásením, že dodávky si zabezpečí z iných a lacnejších zdrojov.

 

"Pozícia Európskej komisie vo vzťahu k projektu Nord Stream II zásadným spôsobom ovplyvní vnímanie spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ medzi kľúčovými spojencami a tradičnými partnermi," uvádza sa v liste, ktorý získala agentúra Reuters. Dokument vo štvrtok podpísali Bulharsko, Česká republika, Estónsko, Grécko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Rumunsko a Slovenská republika. Žiadajú v ňom o dôkladné preskúmanie projektu a chcú o ňom diskutovať na decembrovom summite EÚ. "Zachovanie tranzitnej trasy cez Ukrajinu je v strategickom záujme EÚ ako celku, nielen z pohľadu energetickej bezpečnosti, ale aj pre posilnenie stability regiónu východnej Európy," cituje ďalej z listu agentúra Reuters.

Ruská firma Gazprom dodáva plyn do Nemecka cez Baltské more prostredníctvom plynovodu Nord Stream. V septembri Gazprom vytvoril konzorcium so spoločnosťami E.ON, BASF/Wintershall, OMV , ENGIE a Royal Dutch Shell s cieľom vybudovať plynovod Nord Stream-2, ktorý by umožnil Rusku do roku 2019 úplne obísť Ukrajinu. Trasa Nord Stream-2 by kapacitu plynovodu zdvojnásobila na 110 mld. kubických metrov ročne. Ukrajina, ktorá má pri preprave plynu do Európy tranzitnú kapacitu 151 mld. kubických metrov ročne, v minulom roku na európsky trhy prepravila 62 mld. kubických metrov ruského plynu.

Vzťahy medzi Moskvou a Európskou úniu sú napäté od anexie ukrajinského Krymu Ruskom v marci minulého roka.

Súvisiace články

Aktuálne správy