NBS uskutočnila mystery shopping v nebankových spoločnostiach

Národná banka Slovenska preveruje, či nebankové spoločnosti, ktoré získali od nej licenciu, dodržiavajú jej pravidlá. V niektorých už uskutočnila takzvaný mystery shopping, čiže tajný nákup finančných služieb.
„To, že nebankové spoločnosti licenciu majú, ešte nič neznamená. My sa teraz budeme veľmi starostlivo pozerať na to, či dodržiavajú podmienky z tej licencie. Musia ich nepretržite dodržiavať. My už sme boli v niektorých spoločnostiach, nemôžem uviesť v ktorých, a už sme tam vykonali aj takzvaný skrytý nákup cez mystery shopping. Aj verejnosť sa dozvie o výsledku týchto kontrol. Už máme prvé nálezy,“ uviedol počas tohtotýždňového rokovania Výboru Národnej rady (NR) SR pre financie a rozpočet výkonný riaditeľ útvaru dohľadu nad finančným trhom v NBS Vladimír Dvořáček.
Upozornil na to, že do chvíle, kým nebankovky nedostali povolenia, národná banka ich nemala právo kontrolovať, pretože boli v pôsobnosti Slovenskej obchodnej inšpekcie. „Od momentu vydania povolenia patria pod nás a od vtedy sa tomu venujeme,“ upozornil Dvořáček.
Podľa NBS spôsob, akým by bolo podnikanie nebankoviek na Slovensku poctivejšie, je vyvinúť úsilie aj v legislatíve, aby boli tieto spoločnosti povinné skontrolovať schopnosť dlžníka splatiť pohľadávku. „My môžeme pôsobiť len v právnom rámci, ktorý NR SR schváli a nám sa bohužiaľ do konca tohto volebného obdobia nepodarilo pretlačiť návrh, ktorý striktne ukladá povinnosť týmto subjektom kontrolovať schopnosť klienta splatiť úver. Namiesto toho sa má ustanoviť zákaz postupovania pohľadávok, ktorý sa dá obchádzať a nie je taký účinný ako toto,“ povedal Dvořáček.
Vďaka prísnej kontrole schopnosti klienta splácať úver by sa podľa národnej banky eliminovali viaceré extrémne prípady. „My, ako NBS, keď už sme dostali dohľadovú povinnosť, toto vieme skontrolovať a vieme ich za to sankcionovať, ak nekontrolujú to, či je klient schopný splatiť úver. Tým by sme do veľkej miery eliminovali extrémne prípady, že niekto dostane úver, pričom je zjavné, že ho nie je schopný splatiť. V tom vidíme hlavný problém,“ dodal Dvořáček.
V zozname subjektov, ktorým národná banka udelila licenciu, sa v súčasnosti nachádza 21 spoločností, medzi ktorými sú napríklad Cetelem Slovensko, Cofidis, Consumer Finance Holding, spoločnosť Pohotovosť, Provident Financial, ako aj viaceré lízingové spoločnosti. Celkovo bolo na trhu registrovaných do 260 poskytovateľov spotrebiteľských úverov vrátane bánk a pobočiek zahraničných bánk.

Súvisiace články

Aktuálne správy