Napätá situácia na nemeckom trhu: Utečenci ako ekonomická príležitosť

, Natixis;patria Foto: SITA

Príliv utečencov bude mať nepochybne aj makroekonomické dôsledky, ako krátkodobé, tak aj dlhodobé. Pre nemeckú ekonomiku by mal predstavovať príležitosť. Z krátkodobého hľadiska by malo dôjsť najmä k stimulácii dopytu.

Každý z utečencov by mal dostať podporu vo výške 11,79 eura na deň, k tomu dodatočné služby vrátane ubytovania a lekárskej starostlivosti. Celkové výdavky na jedného utečenca by sa tak mohli pohybovať okolo 800 – 1000 eur mesačne, čo je 9600 – 12000 ročne. To znamená, že vládne výdavky by sa zdvihli o 7,7 – 9,6 miliárd eur, čo zodpovedá 0,2 – 0,3 % nominálneho produktu. Tento odhad predpokladá, že iné výdavky sa naopak nebudú znižovať a nemecká vláda je podľa všetkého skutočne ochotná financovať opísané výdavky znížením plánovaných rozpočtových prebytkov.

Príliv utečencov zmení aj situáciu na nemeckom trhu práce. Ak utečenci skutočne získajú azyl, budú mať na tento trh voľný prístup. V roku 2014 sa na udelenie azylu čakalo v priemere 7 mesiacov a schválených bolo 32 % žiadostí. Počas prvých 7 mesiacov tohto roka to bolo 37 %. Tento rok by tak podľa hrubých odhadov mal byť udelený azyl asi 183 000 utečencom. S predpokladanou participáciou vo výške 55 % by to znamenalo 100 000 žiadateľov o pracovné miesta, čo predstavuje asi 0,2 % počtu zamestnaných ľudí v Nemecku. Situácia na nemeckom trhu práce je teraz napätá a novo prichádzajúci majú veľkú šancu na získanie pracovnej pozície. Platí to najmä pre ľudí s vyššou kvalifikáciou, ktorí ovládajú základy nemčiny. Podľa niektorých indikátorov hľadajú nemecké firmy nových zamestnancov intenzívnejšie, než kedykoľvek predtým.

Pre nemeckú ekonomiku predstavujú utečenci príležitosť aj z hľadiska dlhodobého rastu a udržateľnosti verejných financií. Demografický vývoj v Nemecku je jedným z najhorších v Európe, miera pôrodnosti klesla na hodnotu 1,4, očakávaná dĺžka života rastie a podľa oficiálnych prognóz by malo dochádzať k prudkému poklesu počtu obyvateľov, do roku 2060 by mal dosiahnuť 16 %, a to by sa premietlo aj do veľkosti populácie v produktívnom veku. Tu by mal pokles dokonca dosiahnuť 25 %. Ekonomické dôsledky takéhoto vývoja sú evidentné: nižší rast, nižšie príjmy do dôchodkového systému a systému zdravotnej starostlivosti, nižšie daňové príjmy, nižšia spotreba.

Príliv utečencov a žiadateľov o azyl môže mať aj negatívne dôsledky, ktoré by sa prejavili najmä rastom tieňovej ekonomiky. K tomu by sa mohol pridať tlak na zníženie miezd v segmente pracovných pozícií pre ľudí s nižšou kvalifikáciou. Dáta ale naznačujú, že veľkosť tieňovej ekonomiky v Nemecku dlhodobo klesá, príčinou je pravdepodobne popísaná situácia na trhu práce. Ekonomické štúdie ale ukazujú, že vplyv imigrantov na mzdy býva zanedbateľný. Celkovo by teda spomenuté riziká nemali hrať v Nemecku významnú úlohu.

Súvisiace články

Aktuálne správy