Odkiaľ pochádzajú peniaze: Prečo vláda nemôže tlačiť bankovky ako sa jej zachce

, pragcap Foto: SITA

Po vzore USA sa aj v Európe nervózne očakávalo, kedy sa centrálna banka rozhodne zakročiť voči kríze tým, že začne tlačiť peniaze. Ide o jeden z najväčších mýtov v oblasti ekonómie, keď sa spomína, že vláda tlačí peniaze.

Aby sme mohli používať výraz „tlačiť peniaze“, mali by sme rozumieť ako sa vlastne vo finančnom systéme peniaze vytvárajú. Dokážu to len inštitúcie zvané banky, ktoré súťažia medzi sebou v rámci súkromného systému, založeného na ponuke a dopyte trhu pri vytváraní pôžičiek. Takže, možno by sme si mali ozrejmiť odkiaľ vlastne peniaze v skutočnosti pochádzajú a či je pravda, že vláda môže "tlačiť" peniaze. Je dôležité pochopiť súvislosť, ako tlač vlastne zapadá do širšieho kontextu. Tu je jednoduché vysvetlenie, ktoré to pomôže objasniť.

– Banky vytvárajú väčšinu peňazí v našom systéme. Úvermi vytvárajú vklady a vklady predstavujú najdominantnejšiu formu peňazí v ekonomike. Dôležité je, že banky nemajú "násobiť" rezervné fondy, ako si to obyčajne myslia. Banky musia najskôr požičať a až potom nájsť rezervy. Peňažný multiplikátor je len mýtus. Takže, ak chcete povedať, že niekto "tlačí peniaze," budete presnejší ak poviete, že centrálne banky tlačia peniaze.

 -Vláda využíva peniaze banky. Ak vláda zdaní Pavla, vezme Pavlove peniaze z banky a posunie ich Petrovi, ktorí ich utratí.

– V prípade, že vláda spustí rozpočtový deficit, kedy je vybratých daní menej než útrat, potom si Pavol kúpi dlhopis od vlády. Vláda posúva Pavlov bankový vklad, za ktorý si vlastne kúpil dlhopis, Petrovi. Pavol dostane dlhopis, ktorý vláda vytvorila rovnakým spôsobom, ako by šlo o súkromnú spoločnosť, ktorá vydáva podnikový dlhopis aby vyriešila svoje problémy. Ak by sme chceli povedať, že tieto entity vlastne "tlačia" finančné aktíva, je to v podstate pravda. Firmy tlačia akcie a dlhopisy takmer denne a napriek tomu ste asi nepočuli, že by sa mal svet zrútiť pod vplyvom hyperinflácie. Podobne to teda robí aj vláda, keď si požičiava, aj ona "tlačí" dlhopisy.

– Ak sa centrálna banka rozhodne pre kvantitatívne uvoľňovanie, nakúpi finančné aktíva, vrátane štátnych dlhopisov a firemných dlhopisov, od bánk a iných finančných inštitúcií v rámci procesu nazývaného „operácie na voľnom trhu“. Súkromný sektor stratí finančné aktívum a získa iný druh, napríklad rezervy alebo vklady. Výsledkom nie je žiadna zmena v čistých finančných aktívach v súkromnom sektore. Nákupy, prostredníctvom účtu vkladov, poskytujú bankám prebytočné rezervy potrebné k tomu, aby vytvorili nové peniaze prostredníctvom procesu multiplikácie vkladov zo zvýšeného poskytovania úverov v rezervnom systéme bankovníctva. Inými slovami kvantitatívne uvoľňovanie je veľmi podobné zmene sporiaceho účtu na bežný účet, pričom by ste následne vyhlasovali, že máte viac peňazí. Nie, jediné čo sa zmenilo je zloženie vašich úspor, ale nemáte väčšie úspory.

– Bankovky, ktoré máte vo vrecku, sú vydávané Európskou centrálnou bankou na základe dopytu zo strany členských bánk. Táto hotovosť je doslova "tlačená", ale slúži predovšetkým na to, aby banky dokázali spolupracovať so svojimi zákazníkmi. Inými slovami, ak máte bankový účet, môžete si svoje peniaze na účte banky zameniť za hotovosť pomocou bankomatu alebo pracovníka na pobočke. Hotovosť predstavuje dominantnú formu peňazí, bankových peňazí. Ale určite sa len tak nemôžu spustiť rotačky, aby vytlačili bankovky, ktoré by nakoniec pohltila ekonomika, ako si to niektorí vysvetľujú.

Zo správne pochopeného kontextu je zrejmé, že "peniaze" pochádzajú z bankového systému a môžu byť transformované alebo premenené na odlišný typ "peňazí", ako je napríklad hotovosť. Mnoho ľudí nerozumie bankovníctvu a nevidí rozdiel medzi vnútorným a vonkajším tokom peňazí. Nečudo, že sa tak často dopúšťame chyby, keď tvrdíme, že vláda dokáže priamo kontrolovať zdroj peňazí.

Súvisiace články

Aktuálne správy