Bankové vklady podnikov v minulom roku rástli

Bankové vklady podnikov rástli takmer počas celého roka 2014. Ako ďalej uviedla Národná banka Slovenska (NBS), najvýraznejšie rástol objem vkladov v prvých troch štvrťrokoch, a to v prípade netermínovaných aj termínovaných vkladov. Objem vkladov k decembru 2014 narástol na 10,5 mld. eur. „Spomalenie rastu v posledných troch mesiacoch roka spôsobil pomerne výrazný pokles v objeme termínovaných vkladov, ktorý je však v historickom vývoji pomerne častým javom,“ skonštatovala centrálna banka.

Vklady rástli podľa NBS aj napriek klesajúcej úrokovej miere, ktorá okrem pár výkyvov klesá už nepretržite tri roky. Ku koncu roka dosiahla priemerná úroková sadzba pri vkladoch hodnotu 0,21 %, z toho 0,06 % pri netermínovaných vkladoch a 0,55 % pri termínovaných vkladoch. Z pohľadu štruktúry vkladov sa neudiali podľa národnej banky výrazné zmeny. Naďalej dominujú netermínované vklady s podielom viac ako 70 % z celkových vkladov.

Neistá situácia v podnikovom sektore naďalej podľa NBS limitovala výraznejšie zlepšenie vo vývoji kreditného rizika. Pomerne priaznivý vývoj ukazovateľov ekonomického sentimentu a podnikateľskej dôvery spolu s oživením ekonomickej aktivity na Slovensku a aj v eurozóne bol v kontraste s postupným slabnutím exportu, tržieb a poklesom objednávok v priemysle. Budúci vývoj je tak podľa centrálnej banky naďalej podmienený vývojom makroekonomickej situácie, ktorý stále podlieha komplikovanej situácii v EÚ a pretrvávajúcemu geopolitickému napätiu.

Pretrvávajúce prostredie nízkych úrokových sadzieb ďalej pozitívnym spôsobom vplývalo na schopnosť podnikov splácať úvery. Tento efekt nízkych sadzieb so sebou nesie podľa NBS aj určité riziká, a to v podobe straty možnosti ďalšieho zníženia úrokových sadzieb v reakcii na prípadný negatívny šok vo vývoji tržieb, tak ako to bolo na prelome rokov 2008 a 2009. Úverové zaťaženie v prvých troch štvrťrokoch roka 2014 klesalo, a to hlavne vplyvom poklesu objemu úverov a úrokových sadzieb pri pomerne nevýraznej medziročnej dynamike tržieb.

Súvisiace články

Aktuálne správy