Orbánova palica na nadnárodné reťazce: Koniec supermarketov v Maďarsku?

, SITA;ČTK Foto: SITA

Medzinárodné reťazce supermarketov by podľa lobistickej organizácie mohli byť nútené odísť z Maďarska. Vláda premiéra Viktora Orbána im plánuje zvýšiť poplatok spojený s inšpekciami a pohrozila, že ich nechá zatvoriť, ak nedokážu byť dva roky v zisku.

Nadnárodné supermarkety by mohli opustiť maďarský trh. Povedal to v stredu predstaviteľ obchodnej skupiny OKSZ György Vámos s tým, že dôvodom sú zmeny v maďarských zákonoch. Navrhovaná legislatíva totiž zvyšuje náklady na kontroly potravín. Taktiež sa objavuje hrozba, že veľké reťazce, ktoré dva roky po sebe nebudú v Maďarsku ziskové, budú musieť svoju činnosť ukončiť.

Maďarské ministerstvo hospodárstva predložilo do parlamentu zákon, podľa ktorého budú musieť po dvoch rokoch bez zisku vykázanom v Maďarsku skončiť v krajine maloobchodné reťazce s obratom vyšším ako 163 mil. eur ročne. Toto pravidlo by malo začať platiť od roku 2018.

Vámos vyhlásil, že supermarkety teraz čelia dvojakej záťaži. Ide o pravidlo o zisku a vládny návrh, ktorý sa týka bezpečnosti potravín. Vláda pred niekoľkými týždňami navrhla, aby náklady spojené s kontrolami hradili predajcovia. To podľa Vámosa tlačí predajcov do straty a za ňu bude nasledovať trest. "Toto by znamenalo, že by sa mohlo stať nemožným udržať ich podnikanie,“ povedal Vámos.

Nové opatrenia majú podľa vlády chrániť maďarských výrobcov potravín a maďarských obchodníkov pred tým, aby ich z trhu vytlačili zahraničné firmy, ktoré využívajú svoje silné finančné postavenie na predaj potravín pod cenu.

Návrh zákona s výnimkou pre maďarských maloobchodníkov nepočíta. Domáce siete supermarketov ale na rozdiel od zahraničných firiem často fungujú na spôsobe franšízy, čo by materským spoločnostiam mohlo umožniť vyhnúť sa stanovenému limitu na obrat. Podľa poradenskej spoločnosť Planet Retail má sedem z desiatich popredných maloobchodných reťazcov v Maďarsku zahraničného vlastníka.

Najväčším hráčom na maďarskom trhu je britské Tesco, ktoré je tiež tretím najväčším zamestnávateľom v krajine. Hovorca spoločnosti uviedol, že Tesco návrh zákona naďalej študuje. Pokiaľ ide o spomínaný poplatok, je spoločnosť sklamaná a tvrdí, že toto opatrenie mnohým obchodníkom v Maďarsku výrazne zvýši náklady.

Pripravované opatrenie by sa dotklo napríklad aj firiem Lidl, Aldi a Metro. Francúzsky reťazec Auchan považuje navrhované opatrenie týkajúce sa zisku za diskriminačné voči firmám zo zahraničia.

Súvisiace články

Aktuálne správy