Európske dlhopisy: Každá krajina znova sama za seba

 Medové týždne výnosov európskych dlhopisov, pre najviac problémové ekonomiky kontinentu sa zdajú byť u konca.

 

Medové týždne výnosov európskych dlhopisov, pre najviac problémové ekonomiky kontinentu sa zdajú byť u konca. Po viac ako roku, sa však výnosy niektorých dlhopisov krajín pohybujú na nižšie a niektoré znova na vyššie úrovne.

Investori začínajú vo väčšom prúdi do Nemeckých dlhopisov, rovnako tak sa sťahujú do štátnych dlhopisov USA. To má za následok odpredaj talianskeho, španielskeho, portugalského a najmä gréckeho dlhu.

Podobné: Tri veci o Grécku, ktoré potrebujete vedieť

Generálny riaditeľ spoločnosti International Capital Strategies, Doug Rediker poznamenal, že táto diferenciácia predstavuje „racionálnejšie uznanie úverových rizík a výkonnosti ekonomík v rámci eurozóny.“

Investori teda opäť začali rozlišovať medzi krajinami na základe schopností ich rastu ekonomík a ich vlád, ktoré majú najväčšiu pravdepodobnosť splatiť svoje dlhy.

Peter Boockvar, hlavný trhový analytik u Lindsey Group, povedal, že koniec ľahko dostupných peňazí z kvantitatívneho uvoľňovania a „impotencia“ z Európskej centrálnej banky upozornili investorov na regióny, ktoré nerastú a kde „dlh k HDP aj naďalej stúpa.“

Pokiaľ ide o najväčšiu európsku ekonomiku, Rediker poznamenal, že „nemecká ekonomika zaostáva, ale jej domáca ekonomická výkonnosť je celkovo považovaná za zdravú. Krajiny ako Taliansko a Francúzsko majú oveľa menej čo ukázať, pokiaľ ide o ekonomickú výkonnosť a reformné úsilia.“

Nárast výnosov gréckych dlhopisov bol obzvlášť ostrý. Výnos 10-ročných dlhopisov tejto krajiny včera dosiahol úroveň takmer 9 percent, potom, čo v poslednom mesiaci sa obchodovali pod úrovňou 6 percent.

Súčasná grécka vláda, vedená Antonisom Samarasom sa snaží o predčasné ukončenie záchranného programu od Európskej únie a Medzinárodného menového fondu, ale investori sú nervózni ohľadom schopnosti krajiny prežiť bez finančných možnosti, ktoré im poskytovali lacné peniaze.

Boockvar v poznámke ku klientom poznamenal: „Ako je z reakcií na trhoch znova vidno, dôveryhodnosť v očiach investorov, pre schopnosť Grécka kráčať samotné, bez pomoci EÚ je v podstate nulová.“

Podobné: Eurozóna sa môže od nás učiť: Guvernér z Litvy

Obavy o Grécku ďalej rastú. Posledný prieskum ukazuje, že radikálna ľavicová strana Syriza, vedená Alexisom Tsiprasom medzi voličmi vyhráva. Na Grécko taktiež vplývajú rastúce špekulácie, že tento národ môže podstúpiť prípadné predčasné voľby.

Rediker nakoniec uviedol: „Keďže Samaras by chcel použiť „exit“ stratégiu, alebo tu existuje možnosť vládnutia strany Syriza, trhy ukazujú svoj jednoznačný nesúhlas“ … „a tak Grécko nesie ťažobu obnoveného zameranie trhu na politické a ekonomické riziká v Aténach. „

Zdroj: FoxBusiness, WSJ

Súvisiace články

Aktuálne správy