Šéf nemeckej centrálnej banky Weidmann kritizuje kroky ECB

Zníženie úrokových sadzieb a plán na odkupovanie dlhopisov podľa Jensa Weidmanna znižujú tlak na to, aby vlády prijímali potrebné reformy.

Šéf nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann kritizuje nedávne zníženie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky (ECB) a plán na odkupovanie dlhopisov. Podľa jeho slov tieto kroky znižujú tlak na to, aby vlády prijímali potrebné reformy. Uviedol to pre magazín Spiegel. Podľa Weidmanna tieto kroky prekračujú predchádzajúce pokusy o povzbudenie bánk, aby požičiavali viac a mohli by umožniť bankám, aby riskovali na účet daňových poplatníkov.

„Z môjho pohľadu posledné kroky ECB znamenajú základnú zmenu kurzu a drastickú zmenu monetárnej politiky ECB,“ povedal Weidmann. V rámci stimulačných opatrení má ECB v úmysle kupovať nízkorizikové aktívami kryté cenné papiere (ABS). ECB uviedla, že by kupovala aj rizikovejšie aktíva, ak by ich vlády garantovali, predstavitelia Francúzska a Nemecka túto myšlienku však zamietli. ECB by tak mala nakupovať len aktíva s nízkym rizikom, Weidmann však pochybuje, že ich je na trhu dostatok na to, aby splnili ciele.

ECB v septembri zrazila úrokové sadzby na nové rekordné dno. Hlavnú refinančnú sadzbu znížila na 0,05 % z úrovne 0,15 % a jednodňovú depozitnú sadzbu z -0,1 % na -0,2 %. Vzhľadom na dlhodobo nízku infláciu a slabý hospodársky rast eurozóny sa krok banky všeobecne očakával. ECB v júni zverejnila plán dlhodobých lacných úverov pre komerčné banky s cieľom uľahčiť malým a stredným podnikom prístup k financovaniu a zabrániť deflácii.

Weidmann zároveň zopakoval, že podľa neho je riziko deflácie „veľmi nízke“. Odpovedal aj na otázku týkajúcu sa Talianska a Francúzska. Podľa jeho slov sa eurozóna nedostane z problémov, kým krajiny nepodstúpia náročné štrukturálne reformy. „Čím neskôr (tieto) dve veľké krajiny vytvoria podmienky pre rast a stabilitu, tým dlhšie pretrvá slabosť eurozóny a tlak na monetárnu politiku,“ povedal Weidmann.

Súvisiace články

Aktuálne správy