Úrokové sadzby ECB sú pre Nemecko príliš nízke

Európska centrálna banka by mala sprísniť politiku, akonáhle to bude možné a jej úrokové sadzby sú pre Nemecko príliš nízke. S týmto vyjadrením prišiel vedúci predstaviteľ Bundesbanky (Nemeckej Centrálnej Banky) Jens Weidmann. Toto samozrejme poukazuje na napätie v jednotných názoroch týchto bánk od hlavného politického posunu v júni.

Vo svojom nedávnom prejave pre verejnosť a dni otvorených dverí Bundesbanky Weidmann poznamenal, že veľa sporiteľov v Nemecku je podráždených nízkymi úrokovými sadzbami, ale taktiež poznamenal, že boli zamerané hlavne na podporu investícií a spotreby.

ECB minulý mesiac znížila úrokové sadzby na rekordné minimá, ako súčasť balíka opatrení, ktoré majú vdýchnuť život stagnujúcej ekonomike eurozóny, kde je inflácia hlboko pod cieľom centrálnej banky a stále je nedostatok úverov pre menšie firmy.

Prezident banky Mario Draghi v jeho mesačnej tlačovej konferencii naposledy poznamenal, že Rada guvernérov banky – ktorej je Weidmann členom – bola „jednohlasná vo svojom záväzku k použitiu nekonvenčných nástrojov v rámci svojho mandátu.“

Weidmann ďalej povedal: „Nemecká ekonomika, najväčšia v Európe však už ostatné krajiny bloku predbehla. Ak by Bundesbanka bola autonómnou, Nemecko by ťažilo z užšej, než voľnejšej menovej politiky.“

„Je jasné, že menová politika pri pohľade z nemeckého pohľadu, je pre Nemecko príliš expanzína, príliš voľná,“ … „Ak budeme pokračovať vo vlastnej menovej politike, ktoré nemáme, bude to vyzerať inak.“

Ďalej dodal: „Ale my sme v menovej únii,“ … „To znamená, že v našich rozhodnutiach politiky sa musíme zorientovať v celej menovej únií.“

Opakovane varoval nad rizikami uvolnenej menevej politiky, ktorá bude voľná príliš dlho. Teda Weidmann taktiež poznamenal: „Táto fáza nízkych úrokových sadzieb, táto fáza expanzívnej menovej politiky, by nemala trvať dlhšie, ako je nevyhnutne potrebné.“

Na mesačnej tlačovej konferencii Draghi poznamenal, že riziká pre hospodárske oživenie eurozóny zostali primárne negatívne.

Draghi tiež nechal otvorené dvere k možnému programu nákupu aktív zo strany ECB, pred ktorou ako Weidmann a jeho nemecká kolegyňa – Sabine Lautenschlaeger pred ostatnými členmi Výkonnej rady ECB varovali pred výnimočními okolnosťami.

Weidmann taktiež vyzýva vlády, aby konali a núti ich, aby utvárali svoje ekonomiky a konsolidovali svoje rozpočty, ako sa eurozóna zotaví z dlhovej krízy, ktorá ju vzala na pokraji rozpadu.

Nakoniec dodal: „Vlády majú vo svojich rukách kľúč k prekonaniu krízy,“ .. „Kríza doteraz ešte nebola prekonaná.“

Súvisiace články

Aktuálne správy