Finančné a dlhové krízy vyrieši len sprísnenie regulácie bankového sektora

Bazilej 24. júna (TASR) – Bludný kruh finančných a dlhových kríz je možné preťať len "robustnou reguláciou" veľkých medzinárodných finančných inštitútov, tvrdí Banka pre medzinárodné zúčtovanie (BIS). Vlády musia primäť banky, aby prijali obchodné modely, ktoré sú menej rizikové a udržateľnejšie," uviedla vo svojej výročnej správe BIS nazývaná tiež niekedy centrálnou bankou centrálnych bánk.
Preto je nutné na celom svete presadiť sprísnené kapitálové požiadavky, ako ich definuje dohoda Bazilej III. "Banky získajú späť dôveru trhov len vtedy, ak budú ďalej posilňovať svoju kapitálovú bázu a likvidnú pozíciu."
Na dohode Bazilej III sa dohodli centrálne banky zastúpené v BIS. Bola to ich reakcia na turbulencie, ktoré vyvolal krach americkej investičnej banky Lehman Brothers na jeseň 2008. Banky musia mať od roka 2013 výrazne väčšie kapitálové vankúše pre zvládanie kríz. Ukazovateľ kapitálovej primeranosti bánk by mal vzrásť na 10,5 %. Krajiny Európskej únie chcú pripustiť, aby jednotlivé štáty požadovali ešte vyššie kapitálové požiadavky.
BIS tiež varovala, že terajšia kríza sa nedá riešiť neustálym tlačením peňazí. "Bolo by chybou myslieť si, že centrálne banky dokážu svojou finančnou silou vyriešiť každý problém v oblasti ekonomiky a financií."

Súvisiace články

Aktuálne správy