Kríza eurozóny ohrozuje rast KSVE a Strednej Ázie

Londýn 18. mája (TASR) – Nevýrazný rast transformujúcich sa európskych ekonomík sa môže zmeniť na recesiu, ak sa dlhová kríza eurozóny, ktorá je ich kľúčovým obchodným partnerom, ešte viac prehĺbi. Varuje dnes vo svojej správe Európska banka pre obnovu a rozvoj (European Bank for Reconstruction and Development, EBOR).
Banka ale mierne zvýšila svoj odhad rastu pre 29 krajín strednej a východnej Európy (KSVE) a tiež Strednej Ázie v tomto roku na 3,2 % z 3,1 %, ktoré očakávala ešte v januári. Zároveň však upozornila, že situácia v eurozóne je neistá a v prípade, že sa jej problémy zhoršia, pocítia to aj KSVE. Je pravdepodobné, že ich hospodárstvo sa v tomto aj v budúcom roku spomalí, alebo dokonca klesne.
"Riziko, že región KSVE ako celok sa v nasledujúcich 12 mesiacoch prepadne do recesie, je veľké," uviedla EBOR. "Je možné, že sa dlhová kríza eurozóny zhorší, alebo dôjde k otrasom na trhoch s ropou, a to bude mať výrazne negatívny vplyv na región ako celok."
KSVE sú závislé od exportu a od investícií z eurozóny. Dopyt po ich vývoze však klesá a banky, ktoré sú dcérami západoeurópskych bánk, obmedzujú poskytovanie úverov. V niektorých prípadoch materské ústavy východoeurópske pobočky dokonca predávajú, aby posilnili svoje kapitálové rezervy.
Napriek týmto problémom, 29 štátov, ktorým EBOR pomáha, ako celok dosiahlo vlani zdravý 4,6-% rast. Tento rok sa však expanzia ich ekonomík spomalí. Strednej Európe a pobaltským republikám EBOR predpovedá rast hospodárstva o 1,6 %, zatiaľ čo v Maďarsku, Chorvátku a Slovinsku očakáva recesiu. Ekonomiky južnej Európy expandujú len o 1 % vzhľadom na ich väzby s gréckymi bankami.
Najväčšie ekonomiky regiónu, Rusko a Turecko, dosiahnu oveľa lepšie výsledky. Rusku, ktoré patrí medzi kľúčových exportérov ropy a plynu, predpovedá EBOR rast ekonomiky o 4,2 % a Turecku o 2,5 %.
EBOR tento rok rozšírila svoju pomoc aj na štáty severnej Afriky (Tunisko, Maroko, Egypt) a Jordánsko. Odhaduje, že výkon regiónu ako celku v tomto roku stúpne o 2,2 % a na budúci rok sa tempo jeho rastu zrýchli na 3,7 %.
EBOR so sídlom v Londýne vznikla v roku 1991, aby pomohla bývalým komunistickým štátom v Európe pri prechode z centrálne plánovanej na trhovú ekonomiku.

Súvisiace články

Aktuálne správy