Inšpektorát práce kontroluje zmluvy so sestrami

Subjektom, ktoré sa dopúšťajú porušenia zákona, môže NIP udeliť finančnú pokutu až do výšky 100 tis. eur, hovorca úradu Igor Holéczy predpokladá, že sporné prípady asi budú riešiť nariadením odstránenia nedostatkov.

Národný inšpektorát práce (NIP) odštartoval v Banskobystrickom kraji sériu kontrol zameriavajúcich sa na nové zmluvy, ktoré so sestrami uzatvárajú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. Vedenia nemocníc podľa prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Márie Lévyovej nútia sestry podpisovať dodatky k zmluvám, ktorými ich preraďujú na iné pozície alebo skracujú úväzky.

„Kontroly sme začali v uplynulých dňoch a budeme v nich pokračovať, o výsledkoch preto zatiaľ nemôžem hovoriť,“ povedal pre agentúru SITA hovorca NIP Igor Holéczy. Analýza pracovných zmlúv si podľa jeho slov vyžiada istý čas. Potvrdil však, že sestry sa koncom marca a začiatkom apríla začali častejšie zaujímať o bezplatné poradenstvo v pracovnoprávnych vzťahoch, ktoré úrad poskytuje.

Subjektom, ktoré sa dopúšťajú porušenia zákona, môže NIP udeliť finančnú pokutu až do výšky 100 tis. eur, Holéczy predpokladá, že sporné prípady asi budú riešiť nariadením odstránenia nedostatkov. K zákonnosti dodatkov sa vyjadriť nevedel, pripomenul ale, že ak sestry na ich základe majú zastávať iné funkcie, tak by vtedy nemali vykonávať prácu sestry. Zároveň pripomenul, že podpisovanie nových zmlúv pod nátlakom nie je v súlade so zákonom.

Zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek platí od apríla. Poslanci ho schválili ešte vo februári. Priemerný mzdový nárok sestier a pôrodných asistentiek by sa v porovnaní s výškou mzdy za prvý polrok uplynulého roku mal vďaka legislatíve zvýšiť v priemere o 23,89 %. S uplatňovaním zákona v praxi sú však problémy. Proti sa postavili ambulantní lekári i nemocnice. Argumentujú, že sestrám nemajú z čoho pridať. Zákon sa snažia obchádzať, sestry preraďujú na iné pozície, skracujú im úväzky, vyhrážajú sa prepúšťaním. Slovenská lekárska komora dokonca požiadala Generálneho prokurátora SR o podanie návrhu na začatie konania na Ústavnom súde SR. Ten by mal rozhodnúť, že zákon nie je v súlade s ústavou a súčasne pozastaviť jeho účinnosť.

Podľa zákona má nastupujúca sestra alebo pôrodná asistentka bez praxe minimálny nárok na 640 eur mesačne. Po troch rokoch sa minimum zvýši na 666,20 eura mesačne a ďalej rastie v trojročných intervaloch tak, že po 33 rokoch praxe má sestra nárok na minimálne 928 eur na mesiac. Zvýšenie minimálneho mzdového ohodnotenia bolo jednou z požiadaviek sestier a pôrodných asistentiek v petícii, ktorú spoločne podporilo 243 tis. občanov. Vláda vzala petíciu začiatkom júna 2011 na vedomie, pričom prijala aj uznesenie, ktoré stanovuje harmonogram, kedy sa majú niektoré z požiadaviek splniť. Sestry v petícii okrem vyšších miezd žiadali napríklad skorší odchod do dôchodku, podporu mimonemocničnej starostlivosti, ale aj legislatívnu a finančnú úpravu poskytovania zdravotnej starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb.

Súvisiace články

Aktuálne správy